Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Bol dokončený prvý ekologický 3D tlačený dom TECLA

Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
8. 6. 2021
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Talianska 3D tlačiarenská spoločnosť WASP a partneri zo štúdia Mario Cucinella Architects úspešne dokončili 3D tlačený dom TECLA. Nachádza sa v malom talianskom mestečku Massa Lombarda, pričom je prvým ekologicky udržateľným modelom bývania, ktorý je vyrobený výlučne z miestnych surovín pomocou technológie 3D tlače.

Projekt TECLA je inšpirovaný románom z roku 1972 s názvom Neviditeľné mestá od talianskeho autora Itala Calvina, ktorý hovorí o nepretržitej výstavbe mesta. Projekt preto dúfa, že prepojí tému starodávnych nadčasových domov s pokrokovou technológiou 21. storočia. Reaguje pritom aj na súčasný globálny problém klimatických zmien a potrebu efektívnych a rýchlych udržateľných stavebných metód na mieste, najmä v súvislosti s prírodnými katastrofami alebo vysídľovaním veľkých spoločenstiev.

3D tlačený dom TECLA je priekopníckym príkladom bytovej výstavby s nízkymi emisiami, ktorá takmer dosahuje nulovú uhlíkovú stopu. Je to možné vďaka použitiu 100 percent surového zemného materiálu, ktorý pochádza z miestnych zdrojov a zníženiu odpadu a nevyužitých zvyškov.

Ekologický 3D tlačený dom TECLA.

Stavebný proces zahŕňa fázu kopania a miešania, pri ktorej je miestna zemina zmiešaná s vodou a prísadami pred začatím výstavby. Inžinieri najskôr analyzujú vzorky pôdy a až potom pokračujú s 3D tlačou vonkajšej stavby domu. Tá prebieha tak, že dve synchronizované ramená stavebnej 3D tlačiarne potom súčasne pracujú a zaisťujú hladký chod výstavby bez kolízií. Každá 3D tlačiareň dokáže operovať na ploche 50 metrov štvorcových, čo umožňuje dokončenie jedného modulu domu v priebehu niekoľkých dní.

Ekologický 3D tlačený dom TECLA.

Dizajn udržateľného 3D tlačeného domu TECLA obsahuje tepelnú izoláciu, vetranie a zber vody v rámci jednej konštrukcie. Kupolovitý tvar obydlia je efektívnym spôsobom na uzavretie budovy bez potreby podporných konštrukcií počas procesu výstavby. Ďalej je možné návrh optimalizovať tak, aby vyvážil termálnu hmotu, izoláciu a vetranie podľa rôznych a jedinečných miest a klimatických podmienok.

Ekologický 3D tlačený dom TECLA.

Prvý dom TECLA má rozlohu približne 60 metrov štvorcových a má otvorenú obývaciu zónu s kuchyňou a zónu so spálňou, ktorá obsahuje kúpeľňu a šatník. Obe časti domu majú centrálne strešné okno v tvare kupoly, ktoré ponúka dostatok prirodzeného svetla počas dňa a aj výhodu pozorovania hviezd v noci. Obytná zóna sa môže otvárať aj do exteriéru cez veľké klenuté sklenené dvere. Mnohé z interiérových nábytkových zariadení bolo čiastočne 3D vytlačených pomocou miestnych zemných materiálov a sú integrované do obydlia.

Z pohľadu čísiel môže byť modul domu TECLA hotový do 200 hodín, s využitím 7 000 strojových kódov (G-kódov). Má 350 vrstiev s hrúbkou 12 mm, 150 kilometrov vytlačovania materiálu a 60 metrov kubických prírodných materiálov, s priemernou spotrebou menej ako 6 kW.

Ekologický 3D tlačený dom TECLA.