Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Android 5.0 s novou sladkou verziou Lollipop

Android 5.0 s novou sladkou verziou Lollipop
Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
17. 10. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Nový operačný systém od Google Android s poradovým číslom, či lepšie povedané s verziou 5.0 má nové sladkú meno – Lollipop. Uvideli sme ho v zariadeniach Nexus 5 a 7, kde nás privíta zmena navigačnej lišty, viaceré zmeny v celkovom vizuále, ale aj uzamknutá obrazovka prezradí viac.

Po Androide s názvom KitKat je tu Google s ďalšou verziou, ktorá prináša viacero zmien. Stretneme sa s ňou najbližšie v zariadeniach Nexus či Motorola. 

Dizajn
Nový dizajn sa nazýva Materiál a – čo si budeme nahovárať, je úplne sterilný. Niektorí ho dokonca kritizujú, že je až príliš jednoduchý, no na druhej strane je skrátka funkčný a priamočiary. Nenájdeme žiadne zbytočné grafiky – jasný a prehľadný od začiatku do konca.

Vizuálne zmeny, notifikácie
Obrazovka pri odomknutí obsahuje rozšírené oznámenia, kde sa dozviete viac i bez toho,a by ste smartfón museli odomkýnať. Stavový riadok mení v súvislosti s aplikáciami farby či priesvitnosť a v režime heads up sa zobrazujú oznámenia nad prebiehajúcimi aplikáciami. Pri poklopkaní na vrchnú časť displeja sa vám zároveň ukážu nové notifikácie.
Počas režimu s názvom Priority sa ukazujú kontakty a isté notifikácie len na základe toho, že si ich sami vyberiete ako prioritné. Predídete tak množstvu „spamov“, alebo minimálne všetkému, o čo vlastne záujem nemáte.

Bezpečnosť
Myslelo sa samozrejme aj na vyššiu bezpečnosť, konkrétne napríklad pri párovaní zariadení Bluetooth (smart hodinky, auto), kde sa vyžaduje autorizácia. Okrem toho pri prípadnom odcudzení a vyžiadaní továrenského nastavenia bude chcieť od vás systém heslo.

Batéria
Zatiaľ nejde o reálne predĺženie životnosti batérie, ale o vylepšenie optimalizácie OS v súvislosti s výdržou batérie. Tá teda momentálne vydrží trochu viac po jednom nabití, ponúka rôzne funkcie úspory, ktoré majú predĺžiť životnosť až o 90 minút.

Výkon
Android Lollipop podporuje 64-bitové zariadenia, teda čipy, ktoré zariadenia obsahujú (jadrá x86, MIPS, ARM). Celkove ponúka okamžité odozvy aplikácií, je rýchlejší, výkonnejší a plynulejší. Podľa spoločnosti Google má ísť až o 4-násobné zrýchlenie.

O ďalších zmenách vám prinesieme informácie v najbližšom čase.