Model umelej inteligencie prerába staré videá na vysoké rozlíšenie
- Autor:
- Roman Mališka
- Zverejnené:
- 13. 2. 2025
- Hodnotenie:
- Už ste hlasovali.
Spoločnosť Topaz Labs, ktorá vyrába výkonný softvér na vylepšovanie fotografií a videí, predstavila nový model umelej inteligencie, ktorý automaticky vylepšuje kvalitu starých záberov, od domácej zbierky videí až po archívny obsah, ktorý mohol časom degradovať na tradičných médiách.
V sérii príkladov sa obnovené zábery zdajú byť dramaticky vylepšené, so zvýšeným počtom detailov a zníženým šumom a artefaktmi. Je to vôbec prvý difúzny model vytvorený na tento účel a nevyžaduje manuálne vstupy na korekciu videí, ktoré mu boli dodané.
Spoločnosť tvrdí, že Project Starlight, ako sa model nazýva, bol vytvorený od základu pomocou novej architektúry modelu s viac ako 6 miliardami parametrov a využíva najnovší hardvér NVIDIA. Pre porovnanie, pôsobivý model GPT-4o spoločnosti OpenAI, ktorý bol vydaný v máji 2024 a ktorý dokáže prijímať ako vstupy text, zvuk, obraz a video, vyžadoval 8 miliárd parametrov.
Spoločnosť Topaz Labs sľubuje, že tento model „presne obnoví detaily“ a poskytne „bezkonkurenčnú obnovu detailov v kombinácii s bezkonkurenčnou časovou konzistenciou“. Spoločnosť tvrdí, že práve o túto poslednú časť ide v jej novom modeli: vylepšenie niekoľkých snímok s cieľom dosiahnuť vysokokvalitné výsledky obnovy bez artefaktov pohybu alebo nekonzistencie medzi snímkami a objektmi.
Difúzne modely fungujú tak, že sa pozerajú na vysokokvalitný obraz, postupne doň pridávajú viac šumu a učia sa, ako sa degraduje. Robia to aj opačne, začínajúc so zašumeným obrazom a predpovedajúc, ako vyzeral pred pridaním všetkého toho šumu.
Projekt Starlight tiež automaticky na požiadanie denoizuje, odfarbuje, zvyšuje škálu a odstraňuje šikmosť záberov, čo naznačuje, že na jeho používanie nebudete potrebovať byť profesionálom v oblasti videa.
Spoločnosť Topaz Labs pritom pôsobí v oblasti zobrazovacieho softvéru už viac ako dve desaťročia a má obľúbené aplikácie na úpravu a zvyšovanie mierky fotografií a videí.
Oživenie starých videí zahŕňa niekoľko procesov, vrátane upscalingu (zvýšenie rozlíšenia), korekcie farieb a gradingu (zlepšenie vzhľadu), interpolácie snímok, opravy poškodení a obnovy zvuku. Na pomoc s každým z nich existujú nástroje poháňané umelou inteligenciou, ale v súčasnosti na to všetko musí dohliadať človek, aby sa dosiahli čo najlepšie výsledky.
Spoločnosť Topaz Labs tvrdí, že videá s dĺžkou do 10 sekúnd budete môcť obnoviť zadarmo, zatiaľ čo klipy s dĺžkou do 5 minút budú mať maximálnu rozlíšenie 1080p a ich spracovanie bude spoplatnenie. Podniková verzia bude podporovať dlhšie videá a výstupy vo vyššom rozlíšení. Zatiaľ nie je známe, či sa Project Starlight bude dať spustiť lokálne, alebo či bude integrovaný do iných aplikácií spoločnosti.
Ak máte záujem o jeho vyskúšanie, môžete sa zapojiť do príspevkov spoločnosti Topaz Labs na stránkach X, Threads alebo YouTube a získať predčasný prístup.