4K ultratenký dvojitý displej zvyšuje pracovnú plochu notebooku
- Autor:
- Roman Mališka
- Zverejnené:
- 14. 3. 2025
- Hodnotenie:
- Už ste hlasovali.
Ak máte to šťastie, že pracujete mimo domova a kancelárie, určite si uvedomujete, že to so sebou prináša ďalšie výzvy, napríklad nájsť spoľahlivé Wi-Fi pripojenie a mať dostatočný priestor na obrazovke. Nová zobrazovacia jednotka s vysokým rozlíšením rieši jeden z týchto problémov a poskytuje displeje s vysokým rozlíšením a funkciou plug-and-play za dostupnú cenu.
Dvojitý prídavný displej od čínskej spoločnosti Aceele s vysokým rozlíšením 4K je určený všetkým, ktorí chcú pracovať alebo sa hrať mimo stolného počítača. Okrem dvoch prídavných displejov sa dá pripojiť aj štvrtý monitor, ktorý nie je súčasťou zostavy a používateľ tak dokopy môže získať až štyri obrazovky, vrátane displeja jeho notebooku. To je užitočná možnosť, pretože mnohé prídavné obrazovky obmedzujú zostavu len na dve.
Vo všeobecnosti je často jedným z väčších problémov aj pripevnenie týchto pomôcok. Napríklad silné magnety musia zostať pripevnené k veku notebooku, keď sa nepoužíva ďalší displej, a iné, ktoré „uchytia“ hornú a bočnú časť notebooku, môžu zasahovať do už tak obmedzenej veľkosti obrazovky. V prípade tohto riešenia sa obe obrazovky sa rozkladajú na pohyblivých pántoch a notebook sa nachádza v nastaviteľnom priestore podobnom podnosu. Netreba sa tak trápiť s prídavnými zariadeniami ani nemusíte riskovať poškodenie svojho notebooku.
Na pripojenie dvoch ďalších displejov, ktoré sú oba rovnaké, 14-palcové obrazovky s rozlíšením 4K, je tiež potrebný len jeden kábel USB-C. Dokovacia stanica sa dá prispôsobiť tak, aby sa na ňu zmestil akýkoľvek notebook s uhlopriečkou od 13 do 16,5 palca. A ako naznačuje aspekt „quad“, ľahko pripojíte systém k štvrtej obrazovke, ak potrebujete ešte viac digitálneho priestoru.
Každý z prídavných displejov je len 13,8 mm hrubý (tenší ako najnovší model MacBooku Pro) a váži 1,4 kilogramu.
Ďalším problémom väčšiny prídavných displejov je to, že okrem funkcie obrazovky toho veľa nerobia. Táto zostava má štyri „inteligentné“ tlačidlá, ktoré umožňujú ovládať veci, ako je zvuk a robiť snímky obrazovky oddelene od centrálneho notebooku.
Väčšina prídavných displejov tiež ponúka možnosť nastavenia uhla alebo dokonca otočenia o 180 stupňov, aby sa ďalší displej zrkadlil pri stretnutiach alebo prezentáciách. V tomto prípade sa obe obrazovky môžu otáčať o 270 stupňov na rohových závesoch, ktoré vyzerajú robustne a ľahko sa ovládajú. Ide o praktickú všestrannosť, ktorá umožňuje používateľovi nastaviť uhly obrazovky nezávisle od notebooku v strede.
Nastavenie je pritom údajne kompatibilné s operačnými systémami Windows a macOS a na fungovanie nevyžaduje žiadny ďalší softvér.
Spoločnosť Aceele v súčasnosti vedie startup kampaň na portáli Kickstarter, kde svoj 4K dvojitý prídavný displej ponúka za cenu od 469 USD (v prepočte 432 EUR), čo je 41-percentná zľava oproti očakávanej maloobchodnej ceny. Ak nepotrebujete dve obrazovky so 4K rozlíšením, existuje niekoľko ďalších možností, vrátane jednej obrazovky navyše s rozlíšením 1080p za 289 USD (okolo 266 EUR), čo je 37-percentná zľava oproti očakávanej maloobchodnej cene. Medzi týmito dvoma možnosťami je celý rad rozlíšení a obrazoviek. Ak všetko pôjde podľa sľubov, distribúcia by sa mala začať od mája tohto roku. Prídavné obrazovky Aceele sa budú odosielať kamkoľvek na svete a budú sa dodávať aj s ročnou zárukou a doživotnou technickou podporou.