Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

SciNet: Interaktívny internetový vyhľadávač

Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
4. 2. 2015
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Náskok pred ostatnými internetovými prehliadačmi by mohol získať SciNet, ktorý kombinuje tradičné vyhľadávacie prvky s novým interaktívnym rozhraním. Tento systém vyvinuli vedci z Inštitútu pre informačné technológie v Helsinkách (HIIT) a pre jeho ďalší rozvoj bola založená spoločnosť ETSIMO.

Rôzne internetové prehliadače používajú algoritmy pre čo najlepšie vyhľadanie zadaného výrazu a snažia sa tak používateľovi ponúknuť požadovanú informáciu. No nie vždy sa to podarí, najmä ak samotný používateľ nevie aké kľúčové slová by mal použiť.

Vyhľadávací systém SciNet však ponúka používateľovi možnosť interaktívne ovplyvniť a zlepšiť výsledky vyhľadávania prostredníctvom vizualizácie, ktorá pripomína zobrazenie na radare. Toto používateľské rozhranie s názvom IntentRadar pomáha ľahšie vyhľadávať súvisiace podmienky, ktoré zúžia výsledky vyhľadávania.

Výsledky sa zobrazujú ako skupiny kľúčových slov vo farebných kolónkach na radare a používateľ môže jednotlivé slová presúvať. Čím bližšie ku stredu sú kľúčové slová umiestnené, tým väčší dôraz sa kladie na ich súvis s témou vyhľadávania. Radar je umiestnený na ľavej strane a pravá strana vyhľadávača zobrazuje tradičný zoznam zoradených stránok s hľadanou témou.

SciNet

Relevantné kľúčové slová sa dajú kliknutím spolu kombinovať a systém podľa toho upraví ponúkané výsledky. To príde vhod najmä pri vyhľadávaní zložitejších tém a informácií, pretože systém SciNet výrazne skráti dobu samotného vyhľadávania. Používateľ má tak rýchlu spätnú väzbu a vie si určiť ďalšie kroky pre úspešné vyhľadanie.

Táto technológia by sa mohla v budúcnosti rozšíriť pre bežné použitie a popri tom by sa dala použiť napríklad aj pre nositeľné zariadenia a zariadenia takzvanej „Rozšírenej reality“.

SciNet