Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Clef: Nový spôsob prihlasovania sa na web stránky

Clef: Nový spôsob prihlasovania sa na web stránky
Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
23. 2. 2015
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Clef je systém na overenie prístupu používateľa v dvoch jednoduchých krokoch, ktorý používa animáciu vlnových dĺžok pre identifikáciu prostredníctvom aplikácie vo smartfóne. Zvyčajne si používateľ musí pamätať heslo, prípadne heslá k rôznym stránkam, ktoré navyše často vyžadujú dodatočnú verifikáciu v podobe prepisu zobrazených znakových kódov.

Nie vždy si človek toľko hesiel zapamätá a dodatočné overovanie vie byť zdĺhavé, najmä ak nesprávne prečítate kód. Aj preto sa vývojári zo spoločnosti Clef rozhodli prísť s novým systémom overovania, ktorý by tieto kroky eliminoval a pritom zachoval požadovanú bezpečnosť pri prístupoch na rôzne webové stránky. V dnešnej dobe vzdialených úložísk (systém ukladania na Cloud) narastá význam práve takejto ochrany údajov.

Pri prvom prihlasovaní na stránku sa používateľ preukáže PIN kódom alebo identifikáciou cez Touch ID a potom už len stačí vždy priložiť smartfón k displeju počítača. Aplikácia vo smartfóne načíta zobrazenú unikátnu animáciu vĺn, podľa ktorých identifikuje používateľa.

Clef

Komunikácia prebieha prostredníctvom Wi-Fi pripojenia, prípadne cez mobilnú sieť operátora. V najkrajnejšom prípade je možné naskenovať obrazovku smartfónu cez počítačovú kameru. Pre odhlásenie z účtov stačí jedno kliknutie na obrazovku smartfónu.

Túto technológiu v súčasnosti podporuje viac ako 40.000 stránok a ich počet každým dňom narastá. Aj iné spoločnosti sa snažia prísť s unikátnym systémom prihlasovania, napríklad nositeľné zariadenia, ktoré pre prihlásenie použijú váš srdcový tep, alebo rôzne alternatívy PIN kódov či iné postupy. Uvidí sa, ktoré riešenie sa nakoniec najviac rozšíri alebo či vývojári neprídu s ďalšími riešeniami.

Clef