Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Najmenšia funkčná batériová vŕtačka na svete

Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
23. 3. 2015
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

S nástupom 3D tlačiarní sa otvorili dvere pre kreatívne využitie tejto technológie a tak sa môžeme stretnúť s viacerými zaujímavými nápadmi. Jedným z nich je aj najnovší výtvor inžiniera údržby Lanceho Abernethyho z Nového Zélandu s ktorým sa pochválil na portáli 3DPrint.

Abernethy s pomocou 3D tlačiarne Ultimaker 2 vytvoril neoficiálne najmenšiu funkčnú vŕtačku na svete. Predlohou mu bola jeho vlastná batériová vŕtačka, ktorú preniesol do 3D modelu prostredníctvom softvéru 3D Onshape. Po spracovaní modelu vytlačil na 3D tlačiarni dve polovice tela vŕtačky spolu s uťahovačom hlavy. Samotná tlač trvala približne 25 minút.

Mini vŕtačka

Nasledovala časovo náročnejšia fáza výroby, kedy sa Abernethy snažil do malého tela vtesnať miniatúrny motorček, ovládacie tlačidlo a batériu vybranú z načúvacích slúchadiel. To všetko potom prepojil kabelážou, ktorú vybral z kábla od slúchadiel.

Po troch hodinách precíznej práce tak nakoniec vznikla táto mini vŕtačka, ktorá má rozmery 17 x 7,5 x 13 milimetrov. Jej funkčný 0,5 milimetrový vrták by si mal poradiť s mäkkými predmetmi. Autor to prezentoval navŕtaním kože na svojom prste a má v pláne do budúcna vyrobiť ešte menší model batériovej vŕtačky.

Mini vŕtačka