Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

NAY: Wi-Fi router ASUS RT-AC51U Dual Band

Autor:
Zuzana S. Wenzlová
Zverejnené:
3. 7. 2015
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Internet v domácnosti patrí v súčasnosti takmer už k základnému štandardu, preto by malo byť pripojenie k sieti čo najjednoduchšie, spoľahlivé a bez komplikácií. Jednou z možností je aj pripojenie cez router. No a v tomto smere sa snaží zaujať i ASUS RT-AC51U Dual Band.

Jeho balenie vás privíta priloženým diskom s programovou výbavou a tiež návodmi. Potom prichádza na rad samotné zariadenie. Samozrejme aj adaptér pre pripojenie do elektrickej siete. A na záver ešte ethernetový LAN kábel.

Toto malé zariadenie má až dve antény, takže dokáže významne zvýšiť dosah internetového signálu.

Dve sú však nielen antény, ale aj pásma na prenos dát. Ich rýchlosť sa pritom spočítava a dosahuje až 733 Mb/s, pričom takéto pripojenie novej generácie vylepšuje domácu bezdrôtovú sieť na najnovší štandard Wi-Fi 802.11ac.

Rýchlosť pripojenia je teda zložená z dvoch súbežných pásiem. Prvé je na frekvencii 2,4 Ghz a má rýchlosť 300 Mb/s. Už toto pásmo postačí na čokoľvek, vrátane browsovania po webe, sociálnych sieťach, či na posielanie mailov. No a druhé pásmo je na frekvencii 5 Ghz a prenesie až 433 Mb/s. Toto pásmo je zasa určené na náročnejšie prenosy ako sťahovanie veľkých súborov, hranie hier či streamovanie videí vo vysokom rozlíšení.

Pre maximálne využitie si router prináša aj USB port na pripojenie sieťovej tlačiarne alebo externých úložísk. V prípade prepojenia s externým USB diskom tak zariadenie nahrádza súborový server, rozšíriteľný až do cloudu.

Navyše je v balení k dispozícii aj originálna aplikácia ASUS AiCloud , ktorá umožňuje prístup k súborom, synchronizáciu, zdieľanie a ich streamovanie.

Ďalšia mimoriadne užitočná aplikácia Download Master umožňuje prostredníctvom kompatibilných zariadení, pripojených k routeru, cez USB, sťahovať a streamovať multimediálne súbory. Download Master je pritom možné spravovať i monitorovať dokonca aj na diaľku.

Internetový signál je možné do routra dostať nielen cez LAN kábel, ale aj cez už spomínaný USB port. Presne tam je totiž možné vložiť 3G či aj 4G USB modem.

Na zadnej strane routra sa ešte nachádza skupina štyroch gigabitových portov. Je to akoby switch či po slovensky prepínač, ktorý môže internetový signál distribuovať po ethernet kábli až k 4 rôznym počítačom.

Router neobchádza ani bezpečnostnú politiku. Podporuje známe šifrovacie štandardy WEP, WPA, WPA2, ako aj zabezpečený prístup k VPN. V oblasti bezpečnosti nechýba ani tlačidlo WPS pre rýchle bezdrôtové spárovanie routra s nejakým zariadením, bez potreby hesiel.

ASUS využíva intuitívne používateľské rozhranie ASUSWRT, v ňom sú všetky aplikácie potrebné na nastavenie, monitorovanie a správu siete na jednom mieste.

ASUS RT-AC51U Dual Band je teda vhodnou možnosťou moderného prenosu dát a ocenia ho všetci tí, ktorí dbajú na pohodlie rýchleho a spoľahlivého prenosu dát.

(Toto produktové video vzniklo v spolupráci s NAY Elektrodom a produkt si môžete zakúpiť tu.)