Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Intel: Bezplatné Wi-Fi zóny len na vlastné nebezpečenstvo

Intel: Bezplatné Wi-Fi zóny len na vlastné nebezpečenstvo
Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
25. 11. 2015
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Pre polovicu Slovákov (50,3 %) je najväčšou prekážkou pre to, aby svoje mobilné počítačové zariadenia mohli používať na cestách, nedostatok bezplatného internetového pripojenia. Absencia hotspotov s internetovým pripojením zadarmo je o niečo väčším problémom pre ženy (51,3 %) a mladších respondentov v skupine 18 až 29 rokov (53,5 %).

Výsledky priniesol prieskum spoločnosti Intel, ktorý medzi viac ako 1 200 užívateľmi tabletov, notebookov a zariadení „dva v jednom“, na Slovensku a v Českej republike skúmal, do akej miery má ich chovanie vplyv na bezpečnosť ich dát.

Každý, kto využíva internetové pripojenie zdarma, by mal vyhodnotiť dôveryhodnosť konkrétneho poskytovateľa tejto služby, pretože tak činí na vlastné nebezpečenstvo. Pri nedôveryhodných prevádzkovateľoch free Wi-Fi hostspotov sa užívateľ vystavuje nebezpečenstvu odpočúvania alebo zneužitia dát. Rovnaké riziko mu hrozí tam, kde je zabezpečenie Wi-Fi siete nedostatočné alebo dokonca úplne chýba. Základným pravidlom v sieti, ktorá je nedôveryhodná alebo nezabezpečená, je nezadávať žiadne údaje, u ktorých nechceme, aby sa dostali do nepovolaných rúk.

Dbať na pokyny bezpečného chovania vo verejných sieťach by mali hlavne užívatelia, ktorí pravidelne alebo príležitostne mimo domov, na cestách či na dovolenke zadávajú svoje citlivé údaje vrátane hesiel, osobných identifikačných údajov (PIN) pre online bankovníctvo alebo platby kartou cez internet. Z prieskumu spoločnosti Intel vyplynulo, že sa takto chovajú viac ako tretina opýtaných Slovákov (35,1 %) a štyria z desiatich respondentov v Českej republike.

Ako dokazuje štúdia spoločnosti Intel Security (McAfee), ktorá vychádza zo systematického monitoringu podsvetia a z dlhoročnej spolupráce s policajnými zložkami pri potieraní internetovej kriminality, osobné údaje majú na čiernom trhu konkrétnu nezanedbateľnú hodnotu.

Obchoduje sa predovšetkým s údajmi typu rodné číslo (číslo sociálneho poistenia, číslo vodičského preukazu), dátum narodenia, fyzickými a e-mailovými adresami alebo dátami používanými v overovacích otázkach (rodné priezvisko matky).

Čo sa týka jednotlivých položiek, ceny za on-line prístupové údaje k bankovým účtom na čiernom trhu začínajú okolo 190 dolárov. Ceny za kreditné a debetné karty sa taktiež pohybujú vo veľmi širokom rozpätí, od 5 do 30 dolárov, a to v závislosti na typu karty alebo krajine, kde bola vydaná.

Zneužitie citlivých osobných údajov hrozí aj užívateľom mobilných zariadení zo Slovenska, ktoré sa tak stávajú atraktívnym cieľovým trhom pre podvodníkov tohto druhu.

Dôvodom je aj skutočnosť, že dnes milióny užívateľov po celom svete zveruje svoje osobné informácie, čísla účtov, prístupové kódy alebo čísla samotných kreditných kariet najrôznejším službám a dopyt po takýchto dátach rastie enormným spôsobom. Ako náhle sa takéto dáta dostanú do nepovolaných rúk, riziko zneužitia narastá a pritom ich prijímatelia ani nemusia ovplyvňovať špeciálnymi znalosťami.

V súčasnosti sledujeme veľmi nebezpečný trend zneužívania najrôznejších predplatených služieb, či už ide o pripojenie na internet na verejných miestach či internetové služby zaoberajúce sa hudbou, videom, vernostnými kartami. Aj zdanlivo bezcenné informácie dokážu zločinci pohybujúci sa v kybernetickom svete zneužiť alebo rovno speňažiť.

Sedem pravidiel pre chovanie sa v bezplatných wi-fi sieťach:

1. Ľudia často považujú za samozrejmé bezplatné wi-fi pripojenie na verejných miestach a nepátrajú, komu vlastne patria. Sprostredkovatelia bezplatných sietí by na názov wi-fi siete mali upozorniť ideálne nápisom, pokiaľ tak neučiní, užívateľ by mal overiť dopytom.

2. Prevádzkovateľ wi-fi alebo nepozvaný hosť v sieti - hacker - môže vidieť vaše dáta, pokiaľ ich nemáte zašifrované. Riešením je teda šifrovať citlivé údaje, ako sú prístupové hesla k dôležitým účtom, e-mailu alebo ich mať zaheslované.

3. Pre pripojenie do firemného účtu používajte sieť VPN, ktorá je bezpečná vďaka digitálnym certifikátom, overovaniu užívateľov a šifrovanie komunikácie. Na stránkach vyžadujúcich vyplnenie osobných údajov používajte zabezpečený protokol HTTPS.

4. Pri prvom pripojení do wi-fi siete sa systém Windows automaticky pýta, či chcete povoliť, alebo zakázať zdieľanie. Vždy zvoľte zakázať.

5. Vypnite wi-fi pripojenie, keď ho už nepotrebujete. Minimalizujte čas, aby sa niekto nabúral do vášho zariadenia.

6. Používajte komplexný program ochrany mobilného zariadenia, ktorý zabráni stiahnutiu vírusu alebo neznámeho obsahu.

7. Základným pravidlom v sieti, ktorá je nedôveryhodná alebo nezabezpečená, je nezadávať žiadne údaje, ktoré sa nemajú dostať do nepovolaných rúk.

(Zdroj: Tlačová správa Intel)