Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Protézy z 3D tlače pomáhajú obetiam vojny z Južného Sudánu

Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
21. 1. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Spoločnosť Not Impossible pomohla množstvu vojnových obetí z Južného Sudánu s chýbajúcou končatinou. Vytvorila totiž protetickú ruku, ktorá bola pomerne nenákladná na výrobu v porovnaní s inými protézami. Tiež začali učiť miestnych lekárov práce s 3D tlačou a tvoriť protézy.

Možnosti 3D tlače nie sú iba vo výrobe domácich potrieb či hračiek. Nový, obrovský rozmer dal tlači produktov vedúci spoločnosti Not Impossible Mick Ebeling. Začal pomáhať vojnovým obetiam Južného Sudánu tým, že im na 3D tlači vyrábal protézy na ruky. Počet zmrzačených v dôsledku vojny tu totiž dosiahol číslo 50 000.

Mick Ebling pomáha Danielovi so zaobchádzaním s 3D protézou

Celé sa to začalo, keď 14-ročný Daniel Omar v roku 2012 pásol kravy a v tom momente vybuchla neďaleko neho bomba. Život si zachránil, no prišiel o obe ruky. Ostali mu iba malé kýpte na ramenách. Ebeling sa dopočul o osude tohto chlapca a prišiel s projektom s názvom "Daniel´s Project". Oslovil tvorcu známej RoboHand Richarda Van Asa (austrálsky vedec zaoberajúci sa neurológiou a majiteľ kalifornskej 3D tlačiarenskej spoločnosti) a nadviazali ušľachtilú spoluprácu. Vytvorili protetickú ruku, ktorá bola pomerne nenákladná na výrobu v porovnaní s inými protézami a nakoniec ju preniesli i do reálnej, vytlačenej podoby. Takto pomohol Ebeling množstvu ďalších ľudí, ktorým chýbala končatina. Tiež začali trénovať a učiť miestnych lekárov na prácu s 3D tlačou a tvoriť protézy. Sami tak dokázali vytvoriť za jeden a pol týždňa 4 protetické ruky.

Lekári zo Sudánu sa učia vyrábať protézy na 3D tlači

Not Impossible sa rozhodla nechať technológiu spojenú s touto konkrétnou 3D tlačou ako otvorený zdroj, čiže ktokoľvek na svete sa rozhodne, že so svojou 3D tlačiarňou chce pomôcť, môže sa ujať podobného projektu a vytlačiť obetiam vojny chýbajúcu končatinu.