Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Panasonic GX 7: Retro s novinkami

Panasonic GX 7: Retro s novinkami
Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
5. 8. 2013
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Fotoaparát neveľkých rozmerov prichádza s elektronickým hľadáčikom, 16 mpx a MOS senzorom. Ten je výkonný a bol vyvinutý práve pre menšie zariadenia, aby im dodal na vážnosti pri modeloch s APSC či DSLR.

Panasonic GX 7 prináša so sebou na prvý pohľad kúsok retra. Na pohľad druhý, ide o fotoaparát, ktorý rozhodne netrpí retrom zvnútra. Výrobca inováciami rozhodne nešetril.
Najviditeľnejšou zmenou je elektronický hľadáčik, je možné ho polohovať, a tak môžete pokojne fotiť i ostať v blízkom kontakte s objektom. Tiež je tu však optický hľadáčik, takisto obojstranne vyklápací. Čiže fotiť sa dá nízko pri zemi, no i vysoko nad hlavou a stále máte prehľad. V útrobách je to však ešte o čosi zaujímavejšie. Treba spomenúť vynovený 16 megapixelový senzor live MOS so systémom mikro štyroch tretín (micro four thirds). Ten sa síce nevyrovná full framu, no v základe je v kategórii spolu s APSC a DSLR systémom. Významné je však to, že tento senzor je taký malý a pritom dokáže obstáť v tejto kategórii. Bol vyvinutý práve pre malé typy fotoaparátov. Zmenou v senzore prešla fotodióda, ktorá je v spodnej oblasti senzoru a práve ona akoby zberá svetlo. Výrobca ju zväčšil, takže senzor teraz zachytáva viac svetla a obrázky sú rozhodne jasnejšie.

Retro novinka Panasonic GX7 s viacerými inováciami
Vďaka krátkemu bajonetu môžete dokonca používať adaptéry, na ktoré iba jednoducho nasadíte objektív, ktorý chcete práve použiť. Takto sa ešte rozšíri počet objektívov, ktoré môžete využiť. Tiež odstránenie zrkadla a pentaprizmy spravilo svoje a je teraz akoby možné čítať „realitu“ priamo zo senzora. Počas manuálneho ostrenia vám funkcia focus peaking ponúka možnosť zaostrenia a ešte i tento výsek si môžete priblížiť až 10 x. Samotný procesor Venus Engine je tiež poriadne výkonný a rýchlsť mechanickej uzávierky má s prehľadom vykonanú za 1/8000 sekundy! Zaujímavosťou je i stabilizácia obrazu. Fotoaparát má vstavaný stabilizátor obrazu. Panasonic mal pred tým OIS vstavaný v objektíve, no teraz ho presunuli do tela. Takto si prídu na svoje všetci, ktorí chcú vymieňať objektívy, ktoré majú i bez stabilizácie. ISO s rozšíriteľnou škálou od 125 do 25 600 je rovnako zaujímavé, ako fakt, že 22 kreatívnych efektov ponúka ďalšie podkategórie možností, ako i vysoký dynamický rozsah. A v prípade, že si chcete rýchlo pozrieť obrazy či video na smart zariadení, pomôže USB, HDMI, či bezdrôtové Wifi a NFC... Tak toto je „retro style“ iba zvonku. Malý fotoaparát bez potreby obetovať plnohodnotné obrázky.