Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Learn2Code: Digitálne zručnosti nie sú len o programovaní

Learn2Code: Digitálne zručnosti nie sú len o programovaní
Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
17. 3. 2017
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Väčšina ľudí si digitálne zručnosti mylne spája výhradne len s kódovaním. Zďaleka to však nie je len o tom, že si človek naprogramuje kvalitnú webstránku alebo aplikáciu. Oblastí, ktorých sa digitálne zručností týkajú, je hneď niekoľko.

Existuje už mnoho profesionálov, ktorí poskytujú kvalitné vzdelávanie najmodernejších technológií. Jedným z takýchto profesionálov je aj organizácia Learn2Code. Práve oni sú zameraní na vzdelávanie digitálnych zručnosti od úplných základov a venujú sa aj rôznym iným oblastiam ako len samotné programovanie a kódovanie.

Ovládajú mladí IT jazyk dostatočne?

 

Popularita moderných technológií prekvitá aj na slovenskom trhu. Väčšina domácnosti dnes vlastní počítač, tablet, má prístup na internet, už malé deti vyrastajú s najnovšími technológiami. Na základe toho by sa dalo predpokladať, že digitálne zručnosti u nás sú na vysokom stupni. Opak je pravdou. Ľudia uprednostňujú skôr vzdelávanie sa v iných jazykoch, ale IT jazyk je u nás stále výrazne podceňovaný. Pritom je často potrebný aj v bežnom živote. Všeobecne si tento pojem ľudia spájajú výhradne s programovaním, treba sa na to však pozrieť komplexnejšie.

Tak ako je znalosť cudzieho jazyka súčasťou takmer každého pracovného pohovoru, tak aj firmy potrebujú kvalifikovaných ľudí v oblasti IT. Nie sú to len výhradne pozície programátorov, kóderov alebo celkovo len na IT oddeleniach, dnes už drvivá väčšina pozícií zahŕňa prácu s počítačom a vyžaduje si čo najširší rozsah znalostí. Čo hovorí prax? Podľa posledných štatistík zamestnávateľom chýbajú kvalifikovaní ľudia, čoho následkom je znižovanie požiadaviek na uchádzača.

Learn2Code - ilustračné foto

„Medzera zručností spôsobila vysokú nezamestnanosť mladých ľudí a na druhej strane oberá IT firmy o možnosť realizovať obchodné príležitosti kvôli limitovaným personálnym zdrojom,“ opisuje situáciu na Slovensku Radovan Debnár, jeden zo zakladateľov Learn2Code.

Spomínaná organizácia sa od roku 2012 venuje vzdelávaniu digitálnych zručností jednotlivcov, ale i študentov a spolupracuje s množstvom škôl na Slovensku prostredníctvom prezenčných a online kurzov.

Learn2Code pre školy obsahuje:

VZDELÁVACÍ OBSAH – študenti aj zamestnanci školy získavajú neobmedzený prístup ku všetkým vzdelávacím materiálom, ako aj podporu inštruktorov.

LEARNING MANAGEMENT SYSTEM – softvér na správu všetkých vzdelávacích aktivít, kurzov, študentov s možnosťou sledovania progresu užívateľov.

MAREKTING A PODPORA – marketingové materiály a úvodné zaškolenie zamestnancov školy, ktoré pomôžu využiť Learn2Code na maximum.

Learn2Code - ilustračné foto

Online vzdelávanie zažíva svoj boom

 

Samotné digitálne zručnosti však nie sú len o programovaní a kódovaní web stránok a mobilných aplikácií, ako si mnohí ľudia mylne myslia. Práve ich vynikajúca znalosť môže ľuďom zmeniť život a taktiež nájsť si zaujímavé zamestnanie. Trh ponúka množstvo online a prezenčných kurzov, vďaka ktorým sa môže každý naučiť tvoriť zaujímavé a plnohodnotné dokumenty, prezentácie, videá, upravovať fotografie, tvoriť vlastné propagačná materiály, logá, písať blogy. Práve online vzdelávanie začína byť dosť vyhľadávané aj na Slovensku a dnes je už bežné, aby si človek urobiť akýkoľvek kurz cez internet.

Netreba podceňovať tiež oblasť online marketingu, ktorá za posledné roky zaznamenala veľký vzostup. Profesionáli zo spomínanej organizácie upozorňujú, že je dôležité vedieť svoj produkt na internete aj predať. Vďaka online marketingu sa tak môže každý zdokonaliť v rôznych nástrojoch ako Google AdWords, Google Analytics, ktoré sú dnes nevyhnutné v reklame a marketingu.

Všetky tieto znalosti nám dokážu vo veľkej miere zjednodušiť život. Minimálna počítačová gramotnosť už nebude čoskoro stačiť a bude potrebné sledovať trendy, s ktorým online prostredie postupne prichádza.

(Zdroj: Learn2Code, Autor: Martina Baumann)