Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Umelá inteligencia premení vaše čarbanice na realistické scény

Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
21. 3. 2019
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Najnovšia technológia umelej inteligencie od spoločnosti NVIDIA umožní cez softvérové rozhranie nakresliť niekoľko základných čiar alebo kruhov, ktoré potom nahradí časťami z databázy miliónov záberov, čím sa vytvorí krásna fotorealistická scéna.

Celý systém pritom vyzerá byť jednoduchý. Aplikácia s názvom GauGAN (pozdrav smerom na francúzskeho post-impresionistického maliara Paula Gauguina) využíva spracovanie s technológiou Generative Adversarial Network pre učenie sa o napodobňovaní obrazových scén. Spoločnosť nVidia verí, že je tento systém je obrovským krokom vpred v oblasti hĺbkového učenia a umelej inteligencie, pretože sa odstránila obrovská prekážka v školení umelej inteligencie, ktorou bola interakcia s človekom.

Ak sa pokúšate vytrénovať umelú inteligenciu, aby dokázala rozpoznávať napríklad sovy, musíte jej dodať obrovské množstvo obrázkov a človek jej musí povedať, na ktorých sú sovy. Tento proces je neuveriteľne časovo náročný. Model GAN však funguje inak. Ide o vytvorenie dvoch neurónových sietí, ktoré spolu súťažia a ich tréning s rôznymi úlohami má dané podmienky odmeňovania.

Aplikácia NVIDIA GauGAN.

Jedna sieť je vycvičená na vytváranie falošných sov, zatiaľ čo druhá sieť je trénovaná na odlíšenie falošných sov od skutočných. Prvá sieť dostane bod, ak vygeneruje sovu, ktorú druhá sieť nedokáže určiť ako falošnú a naopak druhá sieť dostane bod, ak vyberie falošný obraz zo skutočnej fotografie. Postavením týchto sietí proti sebe cez milióny interakcií sa postupne zlepšuje ich práca, až sa dostanete do bodu, kedy máte jednu sieť, ktorá je odborníkom na rozpoznanie skutočných alebo falošných sov, zatiaľ čo druhá sieť je expert na generovanie falošných sov, aby zmiatla pozorovateľov.

Ako funguje vytváranie fotorealistických scén z jednoduchých čiar za pomoci softvéru GauGAN si môžete pozrieť vo videu tu alebo v záhlaví článku.

Aplikácia NVIDIA GauGAN.

Aplikácia NVIDIA GauGAN.