Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Apple odhaľuje aktualizácie pre iOS, iPadOS, macOS a ďalšie

Apple odhaľuje aktualizácie pre iOS, iPadOS, macOS a ďalšie
Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
8. 6. 2021
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Počas tohtoročnej konferencie Worldwide Developers Conference (WWDC) poskytla spoločnosť Apple ukážky pripravovaných aktualizácií softvérových platforiem iOS, iPadOS, macOS, watchOS a ďalších, ktoré budú vydané v priebehu tohto roka.

Ako každý rok, vývojári si pripravili množstvo vylepšení a aktualizácií, z ktorých mnohé platia pre rôzne zariadenia a operačné systémy. Napríklad aplikácia Notes získava podporu pre vlastné značky a používateľské zmienky.

Niektoré z hlavných zmien, ktoré sa pripravujú, zahŕňajú aktualizácie pre FaceTime. Aplikácia pre videohovory tak čoskoro ponúkne lepší zvukový zážitok a zobrazenie v mriežke, ktoré napodobňuje takmer každú skupinovú aplikáciu pre videohovory.

Je príznačné, že FaceTime prichádza tak trocha aj do operačných systémov Windows a Android- Prostredníctvom konkrétnych odkazov na Facebooku sa budú môcť používatelia hardvéru od iných spoločností ako Apple pripojiť k videohovorom vo webovom prehliadači s rovnakou technológiou šifrovania na koncových bodoch.

Ďalšou pripravovanou funkciou, ktorá nás má udržiavať v spojení, aj keď sme od seba, je to, čo Apple nazýva SharePlay. Umožňuje niekoľkým ľuďom sledovať film alebo televízny program spolu na viacerých zariadeniach Apple na viacerých miestach. Podporovaná je samozrejme služba Apple TV+, rovnako ako niekoľko ďalších služieb vrátane Hulu, Disney+ a Twitch.

Aplikácia Apple Maps získava niekoľko podstatných vylepšení, ktoré zahŕňajú nové 3D modely a podrobnosti, vylepšený nočný režim, ďalšie podrobnosti o ceste (vrátane vyvýšených diaľnic) a lepšie navigovanie v rozšírenej realite počas chôdze. Používatelia aplikácie Apple Wallet budú medzitým čoskoro schopní nosiť so sebou digitálnu kópiu vodičského preukazu v štátoch USA, ktoré ju podporujú.

Niektoré z aktualizácií operačného systému iOS 15 zahŕňajú lepšiu správu upozornení a nový režim Focus, ktorý umožňuje nastaviť určité pravidlá upozornení a rozloženie domovskej obrazovky pre rôzne scenáre - doma, v práci, v posilňovni alebo kdekoľvek inde. Menej dôležité oznámenia je možné zhrnúť tak, aby sa dali prezrieť neskôr. Dizajn upozornení tiež získava modernejší vzhľad.

Tieto zmeny prídu aj na operačný systém iPadOS 15 a tablety Apple tiež dostanú podporu pre widgety domovskej obrazovky a knižnicu aplikácií, ktoré sme prvýkrát videli v operačnom systéme iOS 14 z minulého roka. Používatelia iPadov sa môžu tešiť na úhľadnejší vzhľad, jednoduchšie ovládanie viacerých úloh naraz, nové možnosti umiestňovania aplikácií vedľa seba alebo na seba, či lepší spôsob správy viacerých okien z jednej konkrétnej aplikácie.

Ďalšia aktualizácia softvéru pre stolné počítače sa bude volať macOS Monterey. Zahrnú sa rovnaké FaceTime, Apple Maps a ďalšie príslušné aktualizácie a operačný systém macOS tiež získava automatizačnú aplikáciu Skratky, ktorá je už k dispozícii na iPhonoch a iPadoch.

Vynechané neboli ani hodinky Apple Watch. Operačný systém watchOS 8 si so sebou prinesie nový a vylepšený ciferník založený na fotografii podľa vlastného výberu, novú aplikáciu Mindfulness pre starostlivosť o duševnú pohodu, podporu sledovania cvičení Tai Chi a Pilates a sledovanie dýchania počas spánku.

Na strane iCloud dostanú platiaci používatelia prístup k niektorým novým funkciám pod názvom iCloud+. Medzi tieto funkcie patrí základná VPN, ktorú spoločnosť Apple nazýva Private Relay, a schopnosť vytvárať jednorazové e-mailové adresy pre prípady, keď nechcete prezradiť svoju skutočnú.

Bolo toho ešte omnoho viac: napríklad schopnosť nechať si prečítať upozornenia cez slúchadlá AirPods, vylepšené vizuálne prvky v predvolenej aplikácii Počasie, podpora živých konverzácií v aplikácii Prekladač, funkcia, ktorá upozorní na zvýšené riziko pádu, funkcia skenovania Live Text, ktorá sa veľmi podobá na Google Lens, lepšie možnosti zdieľania v aplikácii Správy a podobne.