Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Ktoré streamovacie platformy a televízne seriály najviac zneužívajú kyberzločinci?

Ktoré streamovacie platformy a televízne seriály najviac zneužívajú kyberzločinci?
Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
16. 11. 2021
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Od začiatku januára 2020 do konca júna 2021 zachytili produkty spoločnosti Kaspersky vyše 93 000 pokusov o infikovanie, ktoré boli maskované ako päť hlavných streamovacích platforiem: Netflix, Disney+, Apple TV+, Amazon Prime Video a Hulu. Pokiaľ ide o pôvodné seriály na streamovacích platformách, vďaka svojej popularite boli na šírenie škodlivých aktivít najčastejšie zneužívané seriály The Mandalorian a Money Heist.

Kľúčové zistenia prináša aktuálna správa spoločnosti Kaspersky pod názvom „Streamovacie vojny pokračujú – čo s kybernetickými hrozbami?“, ktorá analyzuje prostredie hrozieb v oblasti streamovania v rokoch 2020 a 2021.

Obsah on-demand a streamovacie služby zaznamenali v posledných dvoch rokoch rapídny rast, ktorý ešte urýchlila pandémia. Kyberzločinci, ktorí sa rýchlo prispôsobili zvýšenému dopytu po alternatívnych zdrojoch zábavy, videli svoju príležitosť v zneužití záujmu používateľov sledovať svoje obľúbené programy na streamovacích platformách, pričom na web prenikli známe podvodné schémy.

Experti spoločnosti Kaspersky analyzovali najnovšie trendy a kľúčové udalosti v oblasti hrozieb súvisiacich so zábavou počas vrcholných fáz pandémie. Celkovo produkty spoločnosti Kaspersky od 1. januára 2020 do 30. júna 2021 odhalili 93 095 pokusov o infekciu 18 938 jedinečných používateľov 8 650 rôznymi súbormi.

Netflix nie je len vedúcou platformou v počte predplatiteľov, ale aj najobľúbenejšou streamovacou službou, ktorú kyberzločinci najviac zneužívajú ako lákadlo. V skutočnosti sa až 89,93 % zasiahnutých používateľov stretlo s malvérom alebo nechceným softvérom pri vyhľadávaní služby Netflix a súvisiaceho obsahu.

Distribúcia malvéru a nechcených aplikácií z pohľadu jednotlivých platforiem. Obdobie od 1. januára 2020 do 30. júna 2021.

Kyberzločinci aktívne využívajú streamované programy a seriály ako návnadu. Podľa spoločnosti Kaspersky sa takmer 60 % pokusov o infekciu uskutočnilo s využitím iba dvoch seriálov ako lákadla. Seriály The Mandalorian (28,72 %) a Money Heist (28,41 %), dva najväčšie svetové hity posledných rokov, boli aktívne zneužívané kyberzločincami, ktorí ich prostredníctvom šírili svoje škodlivé aktivity. Medzi ďalšie seriály z prvej päťky pravidelne zneužívané ako lákadlo pri phishingových útokoch patrili Rick and Morty (9,69 %), Peaky Blinders (9,25 %) a Westworld (7,17 %).

Príklad phishingovej stránky, ktorá ponúka streamovanie seriálu Money Heist.

„Čoraz viac používateľov si predpláca streamovacie platformy na sledovanie svojich obľúbených seriálov. Keďže sledovanie takéhoto obsahu si nevyžaduje sťahovanie žiadnych súborov, očakávali by sme, že tento typ škodlivých aktivít sa zníži. Kyberzločinci sa však rýchlo prispôsobujú novým trendom a prichádzajú tak so súvisiacimi typmi podvodov. Ak porovnáme údaje z roku 2021 s ukazovateľmi z roku 2020, vidíme, že sťahovanie škodlivých súborov maskovaných ako televízne seriály bolo menej obvyklé, no to používateľov neuchráni pred inými hrozbami, ako sú napríklad streamovacie phishingové podvody, pri ktorých sa kyberzločinci zameriavajú na krádež prihlasovacích údajov či peňazí," komentuje Miroslav Kořen, generálny riaditeľ Kaspersky pre východnú Európu.

Aby sa používatelia pri používaní streamovacích služieb nestali obeťami škodlivých programov a podvodov, spoločnosť Kaspersky odporúča:

• Pred zadaním akýchkoľvek osobných údajov na akejkoľvek webovej stránke najskôr skontrolujte jej autenticitu. Na sledovanie alebo sťahovanie filmov používajte len oficiálne, dôveryhodné webové stránky. Radšej viackrát prekontrolujte formáty URL adries, ako aj pravopis názvov spoločností.

• Používajte spoľahlivú službu VPN, ako napríklad Kaspersky VPN Secure Connection, aby ste získali prístup k regionálnemu obsahu rôznych streamovacích platforiem.

• Používajte spoľahlivé bezpečnostné riešenie, ako napríklad Kaspersky Security Cloud, ktoré identifikuje škodlivé prílohy a blokuje phishingové stránky.

• Vyhýbajte sa linkom, ktoré sľubujú skorší prístup k obsahu. Ak máte pochybnosti o autenticite obsahu, overte si to u svojho poskytovateľa streamovanej zábavy.

• Dávajte si pozor na všetky ponuky, ktoré sa zdajú byť príliš dobré na to, aby boli pravdivé, ako napríklad „ročné predplatné zadarmo“ a pod.

• Ak je to možné, pristupujte k streamovacím platformám len prostredníctvom vlastného predplatného cez oficiálnu webovú stránku alebo aplikáciu stiahnutú z oficiálnych obchodov s aplikáciami.

Viac informácií o hrozbách v oblasti streamovacích služieb nájdete na stránke Securelist.

Ilustračný obrázok (Zdroj: Kaspersky).

(Zdroj: Tlačová správa Kaspersky)