Nehorľavý dron by mohol zachraňovať životy tým, že vletí do požiarov
- Autor:
- Roman Mališka
- Zverejnené:
- 10. 7. 2023
- Hodnotenie:
- Už ste hlasovali.
Hasiči majú nebezpečnú prácu všeobecne, ale najmä vtedy, keď prvýkrát vstupujú do horiacich budov. Nový ohňovzdorný dron by mohol pomôcť prieskumom štruktúr, aby hasiči vedeli, proti čomu budú stáť.
Experimentálnu kvadrokoptéru s príhodným názvom FireDrone vyvíjajú vedci z Imperial College London a švajčiarskeho výskumného inštitútu Empa. Na rozdiel od bežných dronov je schopný odolať teplotám až 200 ºC a to až 10 minút v kuse. Tepelná odolnosť dronu je spôsobená predovšetkým izolačnou vrstvou aerogélu, ktorá tvorí plášť obklopujúci jeho elektroniku.
Pórovitý gél, vytvorený špeciálne pre tento projekt, pozostáva najmä zo vzduchových vreciek v matrici z polyimidového plastu, oxidu kremičitého a sklenených vlákien, ktoré poskytujú štrukturálnu výstuž. Hliníkový vonkajší plášť navyše pomáha odrážať teplo preč od dronu. Spolu s batériou, letovým ovládačom, video vysielačom a rádiovým prijímačom obsahujú elektronické komponenty ohňovzdorného dronu aj senzory, ako je optická kamera, infračervená kamera a senzor CO2.
Myšlienka je taká, že pri prvom vstupe do horiacej budovy bude dron vysielať údaje v reálnom čase, ako je rozmiestnenie zdrojov požiaru, umiestnenie nebezpečenstiev, ktorým sa treba vyhnúť, a miesto pobytu uviaznutých ľudí. A navyše sa v drone vytvára chladiaci efekt, keď sa plyn vyparuje z jeho senzora CO2.
Ohňovzdorný dron FireDrone už bol úspešne testovaný v školiacom stredisku pre hasičov, pričom v budúcnosti sú naplánované ďalšie skúšky. Po komercializácii by sa dron dal použiť aj na hodnotenie lesných požiarov alebo dokonca na prieskum veľmi chladného prostredia vďaka jeho izolačnému aerogélu.
„Aplikáciu dronov často obmedzujú faktory prostredia, ako je teplota,“ povedal profesor Mirko Kováč, vedúci vedec. „Preukazujeme spôsob, ako to prekonať, a sme presvedčení, že naše zistenia pomôžu uvoľniť budúcu silu dronov pre extrémne prostredia“.
Článok o výskume bol nedávno publikovaný v magazíne Advanced Intelligent Systems.