Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Starodávna technika zvýši priľnavosť pásky, ale umožní ju ľahko odlepiť

Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
22. 8. 2023
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Zvyčajne sa lepiaca páska môže pochváliť silným držaním alebo sa dá ľahko z povrchu odstrániť. Vedci, ktorí čerpali inšpiráciu zo starodávnej techniky rezania papiera kirigami, však vymysleli metódu kombinácie oboch vlastností v existujúcich typoch lepiacich pások.

Kirigami je japonská umelecká forma, v ktorej sú štrbiny strategicky vyrezané v plochých listoch papiera takým spôsobom, že papier nadobudne trojrozmerný tvar, keď sa vytiahne z ktoréhokoľvek konca. V prípade lepiacej pásky tím z Virginia Tech, pod vedením doc. Michaela Bartletta narezal rady štrbín v tvare písmena U na plátky komerčne dostupnej lepiacej pásky a potom tieto plátky prilepil na rôzne povrchy.

Keď sa vedci následne pokúsili odlepiť pásku potiahnutím v jednom smere, vychádzajúc zo spodnej časti písmena U, vykazovala až 60-krát väčšiu priľnavosť ako nezmenená páska rovnakého druhu. Pri potiahnutí v opačnom smere sa však páska ľahko odlepila.

„Upravený rez môže prinútiť dráhu oddeľovania lepidla na konkrétnych miestach vrátiť sa späť, čo nazývame spätné šírenie trhlín, vďaka čomu je lepidlo veľmi silné,“ povedal Bartlett. „Ale odlupovaním v opačnom smere ide vždy dopredu, čo uľahčuje jeho odstránenie. Je to dosť nezvyčajné správanie, ale je veľmi užitočné vyrábať silné, no zároveň uvoľniteľné lepidlá“.

Páska sa veľmi ťažko odlepuje, keď sa ťahá „proti vláknam“.

V laboratórnych testoch tehla opakovane padala na kartónové škatule, ktoré boli na vrchu zapečatené buď obyčajnou, alebo kirigami narezanou páskou. Zatiaľ čo prvá páska povolila už po dvoch dopadoch tehly, čo umožnilo zrútenie škatule, kirigami narezaná páska vydržala najmenej päť dopadov. Dôležité je, že sa tiež zistilo, že rôzne tvary a veľkosti štrbín fungovali lepšie pre rôzne typy pások.

Okrem použitia v bezpečných, ale ľahko otvárateľných škatuliach, ďalšie možné aplikácie tejto techniky zahŕňajú robotické uchopovače, nositeľné zariadenia na monitorovanie zdravia a produkty, ktoré sú optimalizované na jednoduchú recykláciu.

Doc. Michael Bartlett s kúskom svojej kirigami nastrihanej lepiacej pásky.

„Je bežné, že lepiace spoje sú pevnejšie, ale ťažšie sa odstraňujú,“ povedal Bartlett. „Je tiež bežné, že tieto väzby sú menej pevné, ale ľahko sa odstránia. Výzvou je urobiť ich pevnejšími a stále ľahko odstrániteľnými, a to je to, čo sme dosiahli“.

Článok o výskume bol nedávno publikovaný v magazíne Nature Materials. Technika je demonštrovaná vo videu, ktoré si môžete pozrieť na začiatku článku alebo priamo TU.