Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Injekčný kardiostimulátor reguluje srdcový tep 5 dní a potom sa rozpustí

Injekčný kardiostimulátor reguluje srdcový tep 5 dní a potom sa rozpustí
Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
4. 9. 2024
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Nový injekčný dočasný kardiostimulátor by mohol v prípade núdze pomôcť upraviť srdcovú arytmiu. Tento nanočasticový gél dokáže regulovať elektrické signály srdca až päť dní a potom sa v tele neškodne rozpustí.

Elektrické impulzy udržiavajú srdce v stabilnom rytme, ale niekedy sa môže vychyľovať a biť príliš rýchlo, príliš pomaly alebo nepravidelne. To sa nazýva ako srdcová arytmia, a ak sa nelieči, najmä v naliehavých situáciách, môže spôsobiť celý rad komplikácií a potenciálne môže byť aj smrteľná. Defibrilátory a chirurgicky implantované kardiostimulátory môžu vrátiť tep do normálu, ale tie nie sú vždy po ruke.

Výskumníci z Lundskej univerzity teraz vyvinuli oveľa prenosnejšiu alternatívu, ktorá by sa časom mohla dokonca stať základom lekárničiek. Ide v podstate o injekčnú striekačku s ultratenkou ihlou (tenšou ako ľudský vlas), ktorá vstrekuje roztok obsahujúci nanočastice. Keď sa tento materiál dostane do kontaktu s tkanivom, vytvorí elektricky vodivý polymérny hydrogél.

Ide o to, aby sa v prípade potreby mohol vstreknúť do hrudníka pacienta s arytmiou, kde vytvorí akúsi elektródu okolo srdca. Podľa tímu malé miesto vpichu injekcie funguje ako kontaktný bod pre externé zariadenie, napríklad mobilný telefón. To umožňuje vykonávať merania EKG, ako aj stimulovať srdce elektrickým prúdom s nízkym výkonom na reguláciu srdcového rytmu.

Schéma znázorňujúca fungovanie nového injekčného kardiostimulátora.

Tím tvrdí, že nanočasticový gél by mal byť schopný korigovať arytmiu až päť dní, čo by malo pacientovi poskytnúť dostatok času na to, aby sa dostal do nemocnice na trvalejšiu liečbu. A našťastie, gél sa potom prirodzene vylúči z tela, takže ho nie je potrebné chirurgicky odstrániť.

Injekčný kardiostimulátor bol testovaný na embryách zebričiek a kurčiat a zistilo sa, že funguje tak, ako bol navrhnutý. Gél mal konzistenciu, ktorá umožňovala jeho priľnutie k srdcu bez toho, aby negatívne ovplyvňoval jeho tep. Dôležité je, že tím nezaznamenal žiadnu toxicitu ani zmeny v správaní testovaných subjektov, kým bol gél na mieste, ani po jeho rozpustení.

Ďalšími krokmi sú testy na väčších zvieratách, ako sú ošípané, ktoré sa viac podobajú ľuďom. Nakoniec tím plánuje vyvinúť mobilnú aplikáciu, ktorá dokáže spustiť injekčný kardiostimulátor. Výskum bol nedávno uverejnený v magazíne Nature Communications.