Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Nositeľné zariadenie dokáže liečiť bolesť a depresiu už za 40 minút

Nositeľné zariadenie dokáže liečiť bolesť a depresiu už za 40 minút
Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
5. 9. 2024
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Ultrazvukové zariadenie na hlavu má za sebou dve klinické skúšky na ľuďoch. Jedna z nich ukázala, ako cielené zvukové vlny môžu zlepšiť príznaky bolesti, zatiaľ čo ďalšia odhalila výrazné zlepšenie príznakov depresie už po jednom 40-minútovom sedení.

Nositeľné zariadenie známe ako Diadem vytvorili výskumníci z Univerzity v Utahu. Názov odkazuje na šperkovú čelenku, ktorú nosili panovníci, a skutočne vyzerá ako zložitá čelenka podobná slúchadlám. Funguje prostredníctvom techniky známej ako neuromodulácia, pri ktorej sa do cielených oblastí mozgu vysielajú lúče ultrazvukových frekvencií. V tomto prípade sa zariadenie použilo na zacielenie na prednú cingulárnu kôru, oblasť známu, okrem iného, vnímaním bolesti a spracovaním emócií.

Počas štúdie o bolesti absolvovalo 20 ľudí trpiacich chronickou bolesťou po dvoch sedeniach s prístrojom Diadem funkčné vyšetrenie magnetickou rezonanciou, aby sa presne identifikovali oblasti v ich mozgu zodpovedné za signalizáciu bolesti. Po skončení štúdie 60 % pacientov pociťovalo bezprostredne po liečbe aspoň 33 % zníženie bolesti. V inej štúdii bolo 14 pacientov s klinickou depresiou liečených pomocou MRI a procedúry Diadem a 10 z nich hlásilo ústup bolesti o týždeň neskôr už po jednom sedení so zariadením.

„Doterajšie pozitívne výsledky nás ohromili,“ povedal hlavný autor práce Tom Riis, postdoktorand na Katedre biomedicínskeho inžinierstva. „Už po jedinom 40-minútovom stimulačnom sedení pacienti vykazujú okamžité, klinicky významné zlepšenie symptómov.“

„Hoci treba mať na pamäti, že nie u každého účastníka došlo k drastickému zlepšeniu, u tých, u ktorých sa tak stalo, mohla byť zmena celkom pozoruhodná,“ dodal. „Niektorým ste to jednoducho videli v očiach. Keď odchádzali zo sedenia, ich nálada a správanie boli úplne iné ako vtedy, keď tam prišli. Boli viditeľne uvoľnení, menej zaťažení, viac prítomní.“

„Prvýkrát po troch rokoch sa cítim ako ja. Mám pocit, akoby sa mi prebudil mozog,“ povedal jeden z pacientov liečených prístrojom Diadem.

Hoci stimulácia mozgových oblastí na zlepšenie rôznych symptómov je stratégiou, ktorá naberá na sile, pretože pokračujeme v mapovaní elektrických vzorcov našej sivej hmoty, mnohé techniky si vyžadujú implantáciu nejakého zariadenia alebo elektród priamo do mozgu. Napriek tomu existuje celý rad neinvazívnych stratégií stimulácie mozgu zameraných na riešenie všetkých problémov, od demencie až po oslabené motorické schopnosti.

Prelom dosiahnutý neinvazívnym prístupom spoločnosti Diadem však súvisí so spôsobom, akým zariadenie manipuluje s lebkou.

Keďže naša lebka je v priemere hrubá asi štvrť centimetra, môže byť ťažké nasmerovať signály tam, kam majú v mozgu smerovať, pretože všetka tá kosť jednoducho vyvracia ich trajektóriu. Diadém sa dá nastaviť tak, aby zohľadňoval tento rozptylový efekt do takej miery, že sa dokáže zamerať na veľmi presné oblasti mozgu.

Ďalší účastník štúdie o liečbe prístrojom Diadem povedal: „Prechádzal som sa po obchode s potravinami a cítil som sa tak jasne. Rozmýšľal som, či sa takto cítia aj normálni ľudia?“.

„Prístupy založené na ultrazvuku môžu dosiahnuť milimetrovú presnosť,“ hovorí Riis. „Rovnako ako môžete zaostriť svetlo cez lupu, môžete zaostriť zvukové vlny do malého, intenzívneho objemu. Takže môžeme stimulovať oblasť o objeme arašidu kdekoľvek v mozgu, kde chceme.“

Riis a jeho tím sa teraz pripravujú na to, aby zariadenie Diadem prešlo 3. fázou klinických skúšok. Ak všetko pôjde dobre, zariadenie dostane povolenie od amerického Úradu pre kontrolu potravín a liečiv (FDA), aby mohlo byť dostupné ako možnosť liečby pre širokú verejnosť.

„Rýchly nástup zlepšenia symptómov bolesti, ako aj ich trvalý charakter sú zaujímavé a otvárajú dvere pre uplatnenie tejto neinvazívnej liečby u mnohých pacientov, ktorí sú rezistentní voči súčasnej liečbe,“ povedal spoluautor profesor Jan Kubanek.

Štúdia tímu bola nedávno uverejnená v magazíne časopise Pain.