Robotický had sa plazí miestami, ktoré sú pre iné roboty príliš nebezpečné
- Autor:
- Roman Mališka
- Zverejnené:
- 21. 11. 2024
- Hodnotenie:
- Už ste hlasovali.
Keď dôjde ku katastrofe, drony a roboty môžu byť vyslané do nebezpečných zón, aby hľadali preživších. Robot RoBoa od študentského tímu z ETH Zürich je však navrhnutý tak, aby sa dokázal preplaziť cez trosky, ktoré by iné robotické riešenia zastavili alebo ich mohli poškodiť.
„Pátrací a záchranný robot podobný viniču“ bol vyvinutý ako študentský projekt v laboratóriu autonómnych systémov na ETH Zürich. Je určený na pomoc záchranným tímom na miestach prírodných katastrof alebo vo vojnou zničených regiónoch, plazí sa dopredu ako had a pomocou svojej hlavy so senzormi hľadá preživších uviaznutých v sutinách.
Za hlavou sa nachádza nafukovacia textilná trubica pripojená k zásobovacej skrinke, ktorá nielenže napĺňa telo RoBoa tlakovým vzduchom, ale obsahuje aj ďalšie zrolované trubice, spolu s výpočtovým výkonom a podpornou elektronikou. Pohyb robota sa ovláda na diaľku, pričom kamera poskytuje živý prenos do ovládacieho rozhrania.
Dĺžka pneumatickej hadice predchádzajúceho prototypu bola obmedzená na 10 metrov a pri testovaní v zrútenej budove úspešne lokalizovala uviaznutú osobu. Tím pokračoval v zdokonaľovaní a testovaní s pomocou švajčiarskych záchranných jednotiek a súčasný prototyp sa údajne dokáže predĺžiť až na 100 metrov. Jeho priemer sa dá tiež pneumaticky nastaviť podľa potrieb misie a táto iterácia sa ovláda pomocou ručného bezdrôtového diaľkového ovládania.
Konštruktéri tvrdia, že robotický had môže byť vybavený kombináciou reproduktora a mikrofónu, aby operátor mohol komunikovať s preživšími. Hovorí sa dokonca aj o tom, že dokáže cez trosky pretiahnuť zásobovacie potrubie a dopraviť vodu, potraviny a lieky tam, kde sú potrebné.
Okrem pátrania a záchrany sa dá hlava robota nakonfigurovať na inšpekčné úlohy, monitorovanie životného prostredia alebo mapovanie. Neohrozenému hadiemu robotovi neprekážajú špinavé alebo klzké povrchy a údajne má väčší dosah ako tlačné kamery alebo podobné technológie. Je tiež bezpečný na použitie v situáciách, kde hrozí nebezpečenstvo výbuchu spôsobeného iskrou.
Študentský projekt sa rozbehol s cieľom ďalej vyvíjať riešenie na uvedenie na trh a vďaka oceneniu ETH Pioneer Fellowship je komerčné uvedenie na trh na dohľad. Spoluzakladatelia startup spoločnosti by mali projekt predstaviť 21. novembra v Zürich Convention Center v rámci Priemyselného dňa ETH Zürich 2024.