Britský hypersonický raketový motor zvládol pozemné testy

- Autor:
- Roman Mališka
- Zverejnené:
- 10. 4. 2025
- Hodnotenie:
- Už ste hlasovali.
Britské ministerstvo obrany s pomocou Spojených štátov dosiahlo to, čo sa označuje za rozsiahly hypersonický test pohonu novej konštrukcie motora, ktorý by mohol do roku 2030 poháňať špičkovú nadzvukovú strelu s plochou dráhou letu pre britské ozbrojené sily.
Vďaka svojej schopnosti lietať rýchlosťou presahujúcou päťnásobok rýchlosti zvuku majú hypersonické strely potenciál zrevolucionizovať vojny spôsobom, aký sme nevideli od prelomenia zvukovej bariéry v roku 1947. Vďaka schopnosti lietať ultravysokou rýchlosťou a zároveň manévrovať by bolo mimoriadne ťažké takéto strely odhaliť, pretože sa rozmazávajú okolo konvenčnej protivzdušnej obrany a zasiahnu svoje ciele tak silno, že ich dokážu zničiť čistou hybnosťou.
Zložité na hypersonických strelách je dosiahnuť rýchlosti nad Mach 5 a udržať ich na tejto rýchlosti v praxi. Napríklad spôsob, akým funguje väčšina hypersonických testovacích vozidiel, je taký, že sú vystrelené na nadzvukovú rýchlosť raketovým motorom a vytlačené do vysokej výšky. Potom, ako kĺžu dole, zrýchľujú na hypersonickú rýchlosť. Funguje to, ale pre zbraň to nie je veľmi praktické.
Čo sa požaduje pri stavbe hypersonickej strely s plochou dráhou letu, je „vzduch dýchajúci“ motor, ktorý dokáže vozidlo neustále poháňať. To strele dáva oveľa väčší dolet ako rakete alebo hypersonickej kĺzavej strele, ako aj schopnosť lietať v oveľa nižších nadmorských výškach, kde by bolo oveľa ťažšie ju zachytiť.
Samozrejme, stavba takéhoto motora je ohromujúca výzva. Alebo skôr je to séria výziev. Britská vláda nezverejnila veľa technických podrobností o novom motore. Nepochybne je veľká časť z nich prísne utajená. Dajú sa však robiť závery na základe súčasného stavu techniky a letového cieľa do roku 2030 a zo skutočnosti, že nový motor má pracovať v celom spektre rýchlostí od nadzvukovej až po vysokú hypersonickú rýchlosť.
Jedným zjavným problémom je, že vzduch dýchajúci motor nedokáže spracovať vzduch privádzaný rýchlosťou Mach 5+. To by spôsobilo obrovské problémy s tlakom, kompresiou a rázovou vlnou, ktoré by motor explodovali hneď pri pokuse o spustenie. Preto motor potrebuje nejaký druh vstupu s premenlivou geometriou, ako napríklad vzduchový hrot, ktorý je možné nastaviť v reálnom čase, aby sa formovala rázová vlna a znížila sa rýchlosť privádzaného vzduchu z hypersonickej na nadzvukovú alebo podzvukovú rýchlosť.
Aj vtedy musí hypersonický motor pracovať pri teplotách okolo 2 000 °C. Dokonca aj titánové zliatiny sa tavia v takomto teple. V dôsledku toho musí mať nový dizajn nejaký spôsob, ako s týmto teplom manipulovať, vrátane nejakého systému predchladenia, ultravysokoteplotnej keramiky (UHTC) alebo keramických matricových kompozitov (CMC) na výrobu komponentov alebo ako tepelnoizolačné nátery.
Horšie ako tavenie je, že všetky tieto materiály musia byť schopné zvládnuť vysoký stupeň mechanického aj tepelného namáhania a odolávať oxidácii v dôsledku vysokých teplôt. Potom je tu fakt, že toto všetko sa musí zmestiť do veľmi malého priestoru a musí spolupracovať s raketovým posilňovačom alebo nadzvukovou „materskou loďou“, aby sa dosiahla minimálna rýchlosť. To všetko znamená sofistikované riadiace systémy, pokročilé riadenie paliva a použitie modulárnych, škálovateľných komponentov vyrobených z kompozitných materiálov pre nekritické časti, aby sa ušetrila hmotnosť.
Podľa britského Ministerstva obrany nový motor absolvoval 233 statických testov v hypersonickom aerodynamickom tuneli v rámci programu Team Hypersonics (UK). Tieto testy, vedené spoločným tímom z Laboratória obrannej vedy a techniky (Dstl) spolu s Výskumným laboratóriom amerických vzdušných síl (AFRL) a priemyselnými partnermi, sa uskutočnili vo Výskumnom centre NASA v Langley vo Virgínii počas šiestich týždňov.
Testy zahŕňali niekoľko variantov nového dizajnu a preukázali jeho výkon aj robustnosť. Zaznamenané údaje sa použijú na vytvorenie pokročilejších vylepšení.
„Žijeme v nebezpečnejšom svete a nikdy pre nás nebolo dôležitejšie inovovať a byť o krok pred našimi protivníkmi, vybavovať naše sily technológiami budúcnosti,“ povedal minister obrany, poslanec John Healey. „Tento míľnik vo výskume hypersonických zbraní, podporovaný britskými vedcami a britskými malými podnikmi, demonštruje ďalšiu kľúčovú oblasť, v ktorej spolupracujeme so Spojenými štátmi na posilnení našich ozbrojených síl a posilnení nášho systému odstrašovania.“