Robotmi ušitý nábytok sa mení z plochého tvaru na trojrozmerný

- Autor:
- Roman Mališka
- Zverejnené:
- 30. 4. 2025
- Hodnotenie:
- Už ste hlasovali.
Ak ste sa museli často sťahovať alebo ste potrebovali bývať v kompaktných priestoroch, táto novinka by sa vám mohla páčiť. Výskumníci z Univerzity Carnegie Mellon totiž vyvinuli spôsob výroby plochého nábytku pomocou robotického šijacieho stroja, ktorý sa z ľahkých panelov potiahnutých látkou rozkladá na funkčné kúsky nábytku do vašej domácnosti.
Tím vytvoril stoličku, príručný stolík, lampu, a dokonca aj batoh, pričom preglejka a akrylové panely sú vložené medzi rôzne látky. Dômyselné návrhy inšpirované origami skladačkami obsahujú pružné látkové „pánty“ na jednoduchú montáž a väčšiu pevnosť.
Podľa výskumníkov táto práca skúma možnosti, ktoré by sme mohli odomknúť použitím existujúcich CNC šijacích strojov na vytvorenie úplne nových funkčných predmetov, ktoré nevyžadujú ďalšie súčasti, ako sú kovové pánty, a prácu spojenú s ich montážou pred tým, ako sú pripravené na použitie. Zaujímavé je aj to, že by to mohlo inšpirovať úplne nový typ nábytku, ktorý by túto myšlienku využil, a vyzvať tvorcov, aby prišli s jedinečnými geometrickými koncepciami ďalších výrobkov.
Pri tejto novej metóde sa v podstate používa takzvaný CNC šijací stroj s dlhým ramenom. Je to počítačom riadený šijací stroj určený na prácu s veľkými dĺžkami látky, ktorý spája viacero vrstiev materiálu. Tím použil veľký stroj s dosahom 0,81 metra a celkovou dĺžkou 4 metre na prácu s rôznymi vzormi, ktorý mal aj možnosť sledovať vektorové dráhy nahrané do sprievodného softvéru.
Dizajn každého predmetu obsahuje pevné panely, ktoré sú vyrobené z preglejky alebo akrylu, medzi vrstvami látky. Procesom šitia sa tieto vrstvy upevnia a vytvoria sa mäkké závesy medzi pevnými vložkami, ktoré umožňujú rozložiť predmet na 3D časti.
Ide o flexibilný koncept, ktorý umožňuje miešanie a kombinovanie materiálov podľa účelu a funkcií predmetu. Napríklad lampa využíva priesvitnú látku, ktorá umožňuje priechod svetla, a kreslo na odpočinok využíva hrubšiu preglejku kvôli pevnosti.
Ďalšie mechanizmy, ako sú šnúry, magnety a háčiky a slučky, sú integrované počas procesu šitia na kontrolu rozmiestnenia a stabilizáciu konečnej formy.
Každý z návrhov predstavených v tejto práci mal v sebe zabudované niektoré špecifické detaily pre funkčnosť. Bočný stolík využíva „šlachovité“ lanko pretiahnuté cez vzpery, ktoré ich ťahá dovnútra a vytvára tvar stolíka, čo zároveň zabezpečuje stabilitu v rozloženom stave. Batoh, inšpirovaný dizajnom obalov, tiež využíva systém šľachových povrazov, ktoré slúžia ako popruhy na transformáciu. Na chlopniach sú háčiky a slučky, ktoré ho udržiavajú uzavretý.
Dizajn stolovej lampy obsahuje akrylové panely na dosiahnutie vizuálnej ľahkosti a panely s namontovanými LED diódami na osvetlenie. Kreslo je skonštruované tak, aby unieslo hmotnosť dospelého človeka. Preto sú v jeho hrubších preglejkových vložkách zabudované neodymové magnety, ktoré vyrovnávajú bočné panely pri rozkladaní.
Šikovní výskumníci museli urobiť oveľa viac, než len vymyslieť tieto návrhy. Na začiatok museli vymyslieť spôsob, ako naložiť a umiestniť látku na robotický šijací stroj tak, aby mala správne napätie na šitie. Museli tiež určiť ideálne poradie vkladania panelov medzi vrstvy látky, aby sa zabránilo deformácii materiálov, a naučiť sa pracovať s rôznymi látkami v závislosti od úžitkovosti jednotlivých predmetov.
To je veľa práce, no v budúcnosti by to mohlo znamenať vznik úplne novej kategórie výrobkov pre domácnosť.
Túto metódu „flat-to-shape“ predstavila Sapna Tayalová, študentka bakalárskeho štúdia na Fakulte dizajnu na Univerzite Carnegie Mellon. Viac informácií o práci, ktorú na nej odviedla, nájdete na tejto stránke.