Nositeľné zariadenie na vyhodnocovanie emócií pacientov

- Autor:
- Roman Mališka
- Zverejnené:
- 30. 4. 2025
- Hodnotenie:
- Už ste hlasovali.
Nie je zriedkavé, že pacienti skrývajú svoje skutočné emócie pred svojimi ošetrovateľmi alebo dokonca pred svojím vlastným vedomím. Pomôcť by však mohla nová experimentálna „nálepka“ na tvár, ktorá zisťuje a odovzdáva informácie o aktuálnom duševnom stave svojho nositeľa.
Flexibilné, roztiahnuteľné zariadenie, ktoré v súčasnosti vyvíja docent Huanyu „Larry“ Cheng s kolegami z Pennsylvánskej štátnej univerzity, obsahuje senzory, ktoré merajú dvojosové mechanické napätie, telesnú teplotu, vlhkosť spôsobenú potom a hladinu kyslíka v krvi. Tieto senzory sú poskladané ako palacinky, oddelené tenkými vrstvami rôznych materiálov, ktoré zabraňujú vzájomnému rušeniu ich signálov a metód merania.
Medzi ďalšie komponenty patrí doska s plošnými spojmi, cievka na bezdrôtové nabíjanie, 5-voltová batéria a čip Bluetooth. Všetky tieto kúsky sú uzavreté vo vodotesnom silikónovom obale, pričom celé zariadenie meria na dĺžku približne 6 centimetrov.
Keď je nálepka dočasne prilepená na tvári pacienta, jej snímač napätia monitoruje pohyby jeho pokožky pozdĺž dvoch osí a bezdrôtovo prenáša tieto údaje do aplikácie v blízkom smartfóne alebo tablete pripojenom ku cloudu.
Algoritmy softvéru založené na umelej inteligencii zase dokážu odvodiť aktuálny výraz tváre osoby, ktorý určite súvisí s jej náladou. V laboratórnych testoch sa ukázalo, že technológia dokáže s viac ako 96 % presnosťou identifikovať šesť bežných výrazov tváre: šťastie, prekvapenie, strach, smútok, hnev a znechutenie.
To znamená, že výrazy tváre sa dajú predstierať, často dokonca podvedome. Z tohto dôvodu aplikácia využíva aj údaje v reálnom čase zo snímačov teploty, vlhkosti a kyslíka v krvi. Využitím tejto kombinácie údajov je systém zatiaľ takmer na 89 % presný pri identifikácii skutočných emócií vyvolaných sledovaním rôznych videoklipov.
Toto číslo by sa malo s ďalším vývojom technológie zlepšovať. A čo je dôležité, keďže údaje sa spracúvajú v cloude, zariadenie by mohlo lekárom umožniť monitorovať psychickú pohodu pacientov na diaľku prostredníctvom internetu.
„Je to nový a lepší spôsob, ako pochopiť naše emócie prostredníctvom sledovania viacerých telesných signálov naraz,“ hovorí Cheng. „Ľudia často nedávajú viditeľne najavo, ako sa skutočne cítia, preto kombinujeme analýzu výrazu tváre s ďalšími dôležitými fyziologickými signálmi, čo v konečnom dôsledku povedie k lepšiemu monitorovaniu a podpore duševného zdravia.“
Výskum je opísaný v článku, ktorý bol nedávno uverejnený v magazíne Nano Letters.