Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Výber technologických zaujímavostí - Techpedia NEWS 145

Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
1. 4. 2020
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

V krátkom video bloku vám tentoraz špeciálne prinášame novinky o výskume a technológiách, ktoré súvisia s aktuálnou situáciou šírenia ochorenia Covid-19 po celom svete.

Zistenie inkubačnej doby choroby je kľúčom k obmedzeniu jej šírenia. Napríklad chrípka má inkubačnú dobu jeden až tri dni, kým sa objavia prvé príznaky, zatiaľ čo osýpky majú inkubačnú dobu medzi deviatimi až dvanástimi dňami. Najnovšia štúdia vedcov z Bloombergovej školy verejného zdravia Johna Hopkinsa sa pritom zaoberala skúmaním 181 potvrdených prípadov nového ochorenia Covid-19.

Vedci dospeli k záveru, že stredná hodnota inkubačnej doby nového koronavírusu je 5,1 dňa. Okrem toho bolo zistené, že u 97,5 % infikovaných osôb sa objavia prvé príznaky do 12-tich dní. Je dôležité si uvedomiť, že táto štúdia neznamená, že je človek ihneď po piatich dňoch úplne mimo ohrozenia. Namiesto toho potvrdzuje súčasné nastavenie dvojtýždňového karanténneho obdobia ako optimálny časový úsek pre izoláciu po podozrení na expozíciu novým koronavírusom.

Keďže sa nový koronavírus aj naďalej rozširuje po celom svete, je dôležité zabezpečiť dostatočnú prevenciu a zdravotnú starostlivosť. Pomôcť by mohli i moderné technológie, napríklad i v podobe upraveného osobného robota s názvom Temi. Ten v Južnej Kórei pomáha s ochranou zdravotníckeho personálu v nemocniciach a chráni aj občanov na verejných priestranstvách.

Súčasná verzia upraveného robota temi dokáže poskytnúť osobám automatické meranie teploty bez priameho kontaktu. Využíva k tomu termálnu kameru, pričom výsledok sa v reálnom čase zobrazuje na displeji. Robot je navyše vybavený dávkovačom antiseptického spreju pre dezinfekciu rúk. Môže tiež dodávať jedlo a lieky v nemocniciach, čím sa minimalizuje osobný kontakt lekárov s pacientmi v karanténe. Temi sprostredkuje aj takzvanú telemedicínu, kedy sa cez videohovor na diaľku prepojí lekár s pacientom.

Nedostatok ochranných rúšok v dnešnej dobe viacerí ľudia riešia tak, že si buď po domácky ušijú vlastné alebo nosia rôzne šatky. Francúzski vývojári pritom už dávnejšie uviedli na trh dva produkty pod označením Wair, konkrétne valcovitý šál pre mužov alebo jemnú šatku pre ženy. Tie sa vyznačujú tým, že v sebe ukrývajú špeciálne tvarovaný prieduch so silikónovým rámovaním, do ktorého sa zasúvajú vymeniteľné filtre. Tenký filter sa skladá z viacerých vrstiev a okrem smogu, alergénov, baktérií a vírusov dokáže údajne odfiltrovať aj ultrajemné prachové častice do veľkosti 100 nanometrov. Samotný nový koronavírus pritom meria asi 80 nanometrov.