Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Naprogramované drevené guľôčky vás zhypnotizujú

Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
2. 9. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Technológie, to nie sú len roboti, smartfóny a kybernetika – veľmi zaujímavým odvetvím je totiž umenie v technológii, alebo, ak chcete, technológie v umení. Najnovšie sa podarilo zaujať totiž spoločnosti Biogen, ktorá je najstaršou spoločnosťou na svete, ktorá sa zaoberá biotechnológiami. Jej oficiálne sídlo v USA zdobí dych berúca skulptúra.

Názov skulptúry, ktorá vyzerá, akoby plávala vzduchom je Breaking Wave a pochádza od spoločnosti Hypersonic. Tvorí ju 804 drevených guľôčok, ktoré visia na tenučkom lanku. Tvorcovia ich pripojil na centralizovaný motorový systém – ide teda o analógovú technológiu. Rotáciou či zmenou smeru rôznych pohyblivých kolies na vrchu vzniká dojem, že guľôčky plávajú vzduchom. Pohyb vrchných motorických časti je naprogramovaný na rôzne obrazce, čiže uvidíte najrôznejšie úkazy od bludiska cez vlny až po tie najabstraktnejšie výjavy.

Skulptúra sa nachádza v hlavnom sídle spoločnosti Biogen v Cambridgei (USA) a je jediná svojho druhu. Zaujímavosťou je, že ide o vyjadrenie toho, ako sa vedci dostávali cez miliardy napohľad nezmyselných dát, kým vytvorili jasnejší obraz ľudského tela. Spoločnosť Biogen je totiž najstaršou spoločnosťou na svete, ktorá sa zaoberá biotechnológiami. Jej vývojárske snahy sú zamerané na nové možnosti terapie pre pacientov s neurodegeneratívnymi ochoreniami a hemofíliou.