Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Určitý typ hier poskytuje „podstatné výhody“ pre duševnú pohodu

Určitý typ hier poskytuje „podstatné výhody“ pre duševnú pohodu
Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
7. 1. 2025
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Hráči, ktorí môžu voľne interagovať a objavovať herný svet vlastným tempom, sú podľa nového výskumu uvoľnenejší a majú lepšiu duševnú pohodu. Tieto zistenia by mohli otvoriť dvere k používaniu hier ako terapeutického nástroja na boj proti stresu a úzkosti.

Videohry a hranie boli v priebehu rokov predmetom mnohých výskumov so zisteniami, ktoré siahajú od „hranie je zlé“ až po „hranie je dobré“ a späť. Ale rovnako ako rozsiahle výsledky zo štúdií o hrách, rôzne hry vyžadujú rôzne herné štýly.

Výskumníci z Imperial College London vo Veľkej Británii a Univerzity v Grazi v Rakúsku skúmali výhody hrania hier v otvorenom svete pre duševné zdravie, ktoré sa vyznačujú rozľahlým a detailným prostredím, v ktorom hranie nie je vždy lineárne a štruktúrované.

„V tejto štúdii najmä predpokladáme, že hry v otvorenom svete s ich rozsiahlym prostredím a príležitosťami na pokojné objavovanie môžu vytvoriť pocit úniku a relaxácie,“ uviedli vedci. „Predchádzajúca práca zistila, že príležitostné hranie videohier môže výrazne znížiť stres a zlepšiť náladu, čo naznačuje potenciálne výhody pre hráčov hier v otvorenom svete, ktoré často ponúkajú podobne pútavé, no nenátlakové zážitky.“

Či už ide o Minecraft, Elder Scrolls 5: Skyrim, Assassin’s Creed: Valhalla, Elden Ring, Ghost of Tsushima, Red Dead Redemption 2 alebo Legend of Zelda: Tears of the Kingdom, hry v otvorenom svete sú o tom, že hráčom dajú slobodu. Sloboda objavovať a komunikovať s okolím, stráviť popoludnie zdokonaľovaním povolania alebo si vybrať množstvo vedľajších úloh a odkloniť sa od hlavného príbehu. Dôležité je, že s hrami s otvoreným svetom môžu hráči robiť tieto veci vlastným tempom.

„Samostatne riadený herný štýl hier v otvorenom svete podporuje hlbšie spojenie s herným svetom s primárnym zameraním na prieskum,“ vysvetľujú vedci. „Naproti tomu konkurenčné hry, ako napríklad Fortnite, sú štruktúrované okolo stanovených cieľov a definovanej cesty. Súťaživá povaha poháňa vysokú úroveň vzrušenia a naliehavosti. Na rozdiel od toho hry v otvorenom svete často zdôrazňujú hráčske zážitky pred vopred definovanými cieľmi. To umožňuje hráčom stanoviť si vlastné ciele vlastným tempom a preferenciou, či už ide o výstavbu novej osady, krotenie divokých tvorov alebo mapovanie neprebádaných území.“

Na preskúmanie vzťahu medzi hrami v otvorenom svete a duševným zdravím výskumníci prijali prístup zmiešaných metód, ktorý kombinuje kvantitatívne a kvalitatívne údaje. Kvalitatívne údaje, ktoré zozbierali z hĺbkových rozhovorov s postgraduálnymi študentmi, ukázali, že takzvaný ‚kognitívny únik‘, ktorý pohlcujúce herné svety poskytovali, umožnil hráčom dočasne sa odpútať od skutočných stresorov, zlepšiť ich náladu a psychickú pohodu. Kvantitatívna analýza údajov ukázala, že kognitívny únik mal významný pozitívny vplyv na relaxáciu hráčov, čo malo zase významný pozitívny vplyv na pohodu.

„Pohoda je mnohostranný konštrukt, ktorý zahŕňa emocionálny, psychologický a sociálny rozmer,“ uviedli vedci. „Pohlcujúce zážitky v hrách v otvorenom svete môžu prispieť k psychickej pohode naplnením základných psychologických potrieb, ako je autonómia, kompetencia a príbuznosť, ako je opísané v teórii sebaurčenia. Autonómia, ktorú ponúkajú hry s otvoreným svetom, umožňuje hráčom robiť rozhodnutia a kontrolovať svoje akcie v hre, čo môže viesť k zvýšeniu pocitu kompetencie a spokojnosti.“

„Štúdia ukazuje, že hry v otvorenom svete ponúkajú podstatné výhody pre kognitívny únik, výrazne zlepšujú relaxáciu a pohodu medzi postgraduálnymi študentmi,“ vysvetlili vedci. „Tým, že tieto hry poskytujú pohlcujúce prostredie, ktoré umožňuje mentálne rozptýlenie, emocionálnu úľavu a zmysel, môžu slúžiť ako cenné nástroje na zlepšenie psychického a emocionálneho zdravia.“

Hlavným obmedzením štúdie, ktoré výskumníci uznávajú, je jej spoliehanie sa na údaje, ktoré sami nahlásili. Optimisticky však poznamenávajú, že aj keď je to obmedzenie pre túto štúdiu, umožňuje budúcim výskumníkom začleniť fyziologické opatrenia na preskúmanie účinkov hier v otvorenom svete na duševné zdravie. A hovoria, že to neznižuje dôležitosť ich zistení alebo toho, čo znamenajú.

„Hry v otvorenom svete by sa mohli použiť ako terapeutické nástroje na zvládanie stresu a úzkosti, ktoré ponúkajú nákladovo efektívnu a dostupnú metódu na zlepšenie duševného zdravia,“ uviedli vedci. „Vývojári by mali zvážiť začlenenie funkcií, ktoré podporujú relaxáciu a kognitívny únik, aby zlepšili pohodu hráčov. Zistenie, že hry v otvorenom svete môžu zlepšiť pohodu ľudí prostredníctvom lepšieho úniku a relaxácie, nie je triviálne, vzhľadom na rastúci počet dôkazov, že iné formy zábavy, ako napríklad tradičné sociálne médiá, prispievajú k úzkosti a depresii dospievajúcich. Pozývame budúci výskum, aby staval na zisteniach tejto štúdie a ďalej skúmal úlohu hier v otvorenom svete v životoch ľudí.“

Štúdia bola nedávno publikovaná v magazíne Journal of Medical Internet Research.