Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

500 rokov starý da Vinciho hudobný nástroj ožil

500 rokov starý da Vinciho hudobný nástroj ožil
Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
21. 11. 2013
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Všestranný renesančný umelec Leonardo da Vinci prelínal umenie s technológiami. Jeden z jeho nákresov zostrojil podľa majstrových plánov poľský pianista a nadšený výrobca hudobných nástrojov. Sám tvorca na ňom zahral na veľkolepom koncerte.

Leonardo da Vinci patrí jednodznačne k jedným z najdiskutovanejších osobností svetovej histórie. Okrem umenia sa však venoval i technológiám – na tú dobu maximálne futuristickým. Nedávno dostal jeden z da Vinciho vynálezov, viola organ, reálnu podobu. Postaral sa o to totiž poľský pianista a nadšenec pre výrobu hudobných nástrojov Slawomir Zubrzycki. Ide o hudobný nástroj, ktorý kombinuje organ, čembalo a violu „da gamba“.

Poľský pianista hrá na da Vinciho hudobnom nástroji

Hudobný nástroj podobný klavíru tvorí 61 lesklých oceľových strún, ktoré sú každá zvlášť pripojené ku klávesom. No na rozdiel od klavíru, viola organ neobsahuje kladivká na rozozvučanie strún. Tu sú 4 rotujúce kolesá obalené konskými vlasmi. Tie sú poháňané pedálom, ktorý je spojený s hriadeľom. 500 rokov starý nákres sa tak zhmotnil a rozozvučal, vydávajúc príjemnú kakofóniu podobnú čembalu, akordeónu i sláčikovým nástrojom zároveň.