Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Google maľuje v Kanade nad hlavami ľudí

Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
18. 3. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Odvčera majú v kanadskom Vancouveri obyvatelia o interaktívnu zábavu postarané. Pribudla im v meste totiž inštalácia, ktorá sa vznáša nad ich hlavami. Nazýva sa Unnumbered Sparks a je výsledkom práce umelkyne Janet Echelman a podpory Googlu.

Nad plochou vody v Convention Center plachtí vo vzduchu netradičná rybárska sieť. Okrem základných pevných povrazov vška obsahuje aj jemnú plachtu vyrobenú z ultra tenkých vláken. Práve na túto plochu môžu podľa správ uvedených na Google blogu, ktokoľvek pomocou aplikácie prispieť farbou na povrch tejto inštalácie. V aplikácii sa vytvárajú rôzne obrazce, ktoré sa neskôr na sieť premietajú. Komunikácia prebieha prostredníctvom prehliadaču Chrome. „Umelci“ z ulice tak môžu napríklad prstami prechádzať po povrchu smartfónu, čo tvorí určitý obrazec a ten sa v reálnom čase premieta nad ich hlavami.

                          Google využíva projektory, aby premietalo nad hlavy ľudí to, čo chcú

Päť veľkých projektorov ožaruje túto vzdušnú plochu, čo vytvára dojem vznášajúcej sa hmloviny. Google chce týmto spôsobom podporiť rozvoj umenia a technológií. Okrem vizuálnej krásy má táto inštalácia však aj iné vysvetlenie. Má predstavovať webový prehliadač, ktorý dopĺňa okno aplikácie Chrome vo forme interaktívneho osvetlenia.