Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Intel ISEF 2014: V LA študenti reprezentujú Slovensko

Intel ISEF 2014: V LA študenti reprezentujú Slovensko
Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
14. 5. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Ste hrdí na to, že ovládate Pytagorovu vetu, vymenujete vybrané slová po B, či poznáte antickú drámu? Len tak ďalej, no rozhodne netreba preto nosiť hlavu v oblakoch. Sedem slovenských študentov sa totiž zaradilo medzi finalistov najprestížnejšej svetovej súťaže vedy a techniky Intel ISEF 2014 v Los Angeles. Sú to ešte len tínedžeri, no ich témy sú hodné profesorov.

Siedmim študentom z maturitných ročníkov sa podarilo obstáť v národných vedeckých súťažiach, ktoré organizovali združenia AMAVET a Mladí vedci Slovenska. Stanú sa tak so svojimi projektmi súpermi pre ďalších asi 1,600 stredoškolákov sveta, ktorí sa budú uchádzať o pozornosť vo finále najväčšej vedeckej súťaže v obore veda-technika – Intel ISEF 2014. Od pondelka 12.mája ich projekty v Los Angeles hodnotia svetové vedecké kapacity. V piatok 16.mája sa dozvieme výsledky zo 17 vedeckých kategórií i meno absolútneho víťaza.

„Intel ISEF je pre každého stredoškolského študenta s vedeckými ambíciami absolútny vrchol. Do viac ako 550 národných a regionálnych súťaží sa vo viac ako 70 krajinách sveta zapája viac ako sedem miliónov študentov, z ktorých vyrastá skutočná špička vedeckých talentov. Pokiaľ dotyčný projekt uspeje, môže jeho autor (a navyše aj jeho škola) získať zaujímavú finančnú prémiu z celkového objemu cien presahujúceho v prepočte 2,9 milióna EUR,“ vraví Pavel Kubů, manažér pre vzdelávanie zo spoločnosti Intel, ktorý je za Intel ISEF zodpovedný. Intel podporuje súťaž od roku 1997, no táto „olympiáda vedeckých talentov“ prebieha už od roku 1950 s iniciatívou Spoločnosti pre vedu a spoločnosť.

Štyria nádejní vedci z maturitných ročníkov

A kto nás bude reprezentovať a o čom sú ich projekty? Pozorne čítajte:

Michaela Brchnelová z Gymnázia Jura Hronca v Bratislave prišla do Los Angeles s projektom „O urýchľovaní častíc v Tychovom pozostatku po supernove“.

Kristína Uličná z Gymnázia v Krompachoch sa predstaví s projektom „Lipoproteíny ako prostriedok na cielenú a selektívnu akumuláciu hydrofóbnych liečiv do nádorových buniek“.

Daniel Ondra z Gymnázia Poštová 9 v Košiciach ponúka projekt s názvom „Štúdia väzbových možností syntetických derivátov kumarínu s DNA a albumínom“.

Branislav Viliam Hakala z Evanjelického gymnázia Jána Amosa Komenského v Košiciach súťaží s projektom „Príprava a štúdium nanočastíc platiny pre katalyzátory vodíkových palivových článkov“.

Pavel Madaj z Gymnázia V. B. Nedožerského v Prievidzi s projektom „Umelá inteligencia“ rieši možnosť použitia umelej inteligencie (genetického algoritmu) na jednoduchom a zároveň komplexnom príklade robotickej simulácie maximálnej rýchlosti a precestovanej vzdialenosti.

Dvojica študentov z košického Gymnázia sv. Tomáša Akvinského, Martin Liščinský a Michal Géci štartujú s projektom s názvom „Topenie v dvojrozmernom systéme malých magnetov“.

Súťažiacim držíme v redakcii palce a o výsledkoch vás budeme informovať.