Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

IT Fitness: Slovensko, otestuj sa!

Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
2. 6. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Viete aký je rozdiel medzi bitom a bytom ? Aj keď je to veľmi jednoduchá otázka, patrí do základného počítačového vzdelania. Ak ste teda dokázali odpoveď, a ja verím, že áno, čo tak si svoje znalosti preveriť vo väčšej miere ? Na Slovensku je aj tento rok aktívny technologický test na portáli ITFITNESS.SK.

Počítačová gramotnosť sa dnes už považuje pri mladých generáciách za prirodzenú a automatickú. Nároky pritom stále rastú a bez toho by to nešlo. Nakoniec práve IT sektor je odborom, ktorý znalostnú spoločnosť posúva vpred. Aj preto sa zainteresovaní stále podporujú vzdelanie v tejto oblasti. Jednoducho, IT ľudí je málo. „Kým na jednej strane máme vysokú nezamestnanosť mladých, IT priemysel signalizuje, že v najbližších rokoch 15 - 20 tisíc IT zručných ľudí bude chýbať, a tým by dali i slušnú mzdu,“ vraví Peter Pelegrini, digitálny líder SR.

Aj preto je tu projekt „e-Skills for Jobs“, ktorý funguje v 30 krajinách Európskej únie. V rámci neho sa tak bude realizovať aj „IT Fitness Test 2014“. „IT Fitness test je testom, kde by sme chceli preskúmať počítačovú a IT gramotnosť našich ľudí, hlavne mladých a vyhodnotiť, či sa za posledné obdobie zlepšuje, zhoršuje, v čom sa zhoršuje a hlavne vyhodnotiť, čo s tým môžeme urobiť,“ hovorí Mário Lelovský, prezident IT Asociácie Slovenska. Test smeruje na dve cieľové skupiny. Prvou sú požiadavky zamestnávateľov – či sú absolventi stredných a vysokých škôl dostatočne IT zruční v tom, čo od nich budú vyžadovať.

„Mnohí z nás si myslíme, že ovládame PC a programové vybavenie relatívne dobre, ale počas testu zistíme, že to tak nie je. Mladí si myslia, že keď browsujú YouTube, Twitter, tak sa vyznajú a zrazu zistia, že prax je o niečom inom a pre nové pracovné miesto je potrené ovládať trochu viac,“ vysvetľuje Peter Pelegrini. 

Slováci vo všeobecnosti majú podľa doterajších prieskumov záujem o informácie, vyhľadávajú si ich, či vykonávajú nákupy cez internet. „Čo sa týka využívania počítačových aplikácií, PowerPoint, Excel, tam už je Slovensko pod priemerom, ale celkove, ja myslím, že na tom Slovensko nie je až tak zle, Slováci využívajú informačné technológie a majú záujem vedieť viacej,“ vraví Dušan Chrenek, vedúci zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.

Využívame vo veľkej miere najmä služby v súkromnom sektore ako internet banking, no zlepšovať určite máme čo v elektronickej verejná správe, čiže v e-governmente. Určite tomu pomôže aj lepšia počítačová gramotnosť, veď v porovnaní s krajinami Európskej únie sa v znalosti IT pohybujeme asi na úrovni len 50tich percent. „Keď u nás len polovičná znalosť má bojovať na trhu práce medzinárodného alebo celoeurópskeho s krajinou, kde je 90% gramotnosť IT, tak to nemáme ľahké,“ pokračuje Peter Pelegrini. Veľkým problémom je to, že nie celé Slovensko je ešte pokryté širokopásmovým internetovým pripojením. 

Druhou cieľovou skupinou sú žiaci základných škôl. Pre nich pribudol tento rok špeciálny test. Je výsledkom dopytu z minulých rokov. Na jednej strane má poukázať na nedostatky, ale aj odhaliť mladé talenty, a to čím skôr. „Na druhej strane sa riaditelia škôl na nás obracali, dajte mi za našu školu výsledky, ako sú na tom žiaci našej školy. Riaditelia škôl majú v rámci školského programu 30% programu meniť. Tým pádom môžu ovplyvňovať, ktorým smerom pôjde škola,“ hovorí František Jakab z IT Asociácie Slovenska. 

Počas mája a júna 2014 bude k dispozícii on-line test, kde sa záujemcovia zaregistrujú, zadajú vek, meno školy, či adresu. Významnou súčasťou IT FITNESS TESTu budú v tomto ročníku aj mobilné aplikácie pre všetky operačné systémy Android, iOS, i Windows. „Keď sa ukončí testovanie, bude možnosť na mobilných aplikáciách si stiahnuť tento test a vykonať si ho koľkokrát chcem a poučiť sa. Aha, neviem, pozriem. A takto sám seba kontrolovať,“ pokračuje František Jakab. 

Aplikácia automaticky už počas testu všetko vyhodnocuje a keď skončíte, okamžite ponúkne výsledok, ktorý vám i formou diplomu doručia na adresu. Test je v internetovom priestore na stránke WWW.ITFITNESS.SK a je len na nás Slovákoch ako sa k nemu postavím. Určite sa však oplatí nielen zmerať si sily v počítačovej gramotnosti s ľuďmi z iných krajín Únie, ale aj prispieť k zisteniam, v čom sa ešte musíme zlepšiť.