Polovodičový mikroreproduktor s plným rozsahom pre otvorené slúchadlá
- Autor:
- Roman Mališka
- Zverejnené:
- 26. 11. 2024
- Hodnotenie:
- Už ste hlasovali.
Americká spoločnosť xMEMS Labs si minulý rok vzala na mušku staršie technológie reproduktorov na báze cievok a rozhodla sa, že je čas na malú zmenu. Prvý z jej polovodičových mikroreproduktorov na báze kremíka si následne našiel cestu do bezdrôtových slúchadiel a teraz má spoločnosť nový plno-rozsahový mikroreproduktor pre otvorené slúchadlá.
Modul Sycamore funguje podobne ako technológia xMEMS, ktorá bola predstavená minulý rok, kde tenkovrstvové piezoelektrické aktuátory budia kremíkovú membránu a vytvárajú zvukové vlny. Ale tam, kde bola predchádzajúca inkarnácia Cypress navrhnutá pre slúchadlá do uší s potlačením ruchov, tento najnovší vývoj nájde využitie v inteligentných hodinkách, náhlavných súpravách pre rozšírenú / virtuálnu realitu a iných nositeľných zariadeniach, ako sú slúchadlá s otvorenou konštrukciou.
„Vďaka Sycamore môže mobilná elektronika dosiahnuť tenšie a štýlovejšie tvary pri zachovaní veľkého a bohatého zvuku,“ povedal Mike Housholder zo spoločnosti xMEMS Labs. „Vďaka lepšiemu výkonu v nízkych aj vysokých frekvenciách poskytuje Sycamore výkonný zvuk s plným rozsahom pre inteligentné hodinky, inteligentné okuliare a všetky ostatné malé mobilné formáty, ktoré si inžinieri vymyslia.“
Celokremíkový mikroreproduktor s plným rozsahom a blízkym poľom má rozmery len 8,41 x 9 x 1,13 mm a hmotnosť 150 mg. Spoločnosť xMEMS uvádza, že má približne tretinu hrúbky „bežného dynamického meniča“ a zároveň sedminu plochy.
Údajne si vyžaduje menšiu plochu zadnej steny ako staršie dynamické meniče s hrúbkou 3 mm, pričom sa môže pochváliť podobným výkonom v stredobasovom pásme, pričom je k dispozícii aj priestor pre subbasové frekvencie až do 11 dB. Tento všestranný reproduktor sa nemusí hanbiť ani pri vyšších frekvenciách, keď v porovnaní so staršími meničmi dosahuje „15 dB nad 5 kHz“.
To znamená potenciálne štíhlejšie reproduktory v inteligentných okuliaroch alebo smart hodinkách, menej objemné otvorené konštrukcie slúchadiel a viac priestoru na vtesnanie ďalších technológií do smartfónov. Mikroreproduktory by sa mohli uplatniť aj v notebookoch, automobilových zvukových systémoch a reproduktoroch Bluetooth. Sycamore má tiež stupeň krytia IP58 pre odolnosť voči vlhkosti, čo znamená, že sa môže používať v nositeľných zariadeniach určených na použitie v telocvični alebo na tréning.
Spoločnosť xMEMS začne posielať vzorky výrobcom zariadení v prvom štvrťroku budúceho roka pred začiatkom sériovej výroby v októbri 2025.