Drobné nositeľné zariadenie simuluje realistický pocit dotyku vo VR

- Autor:
- Roman Mališka
- Zverejnené:
- 4. 4. 2025
- Hodnotenie:
- Už ste hlasovali.
Dnešné hry a obsah vo virtuálnej realite (VR) môžu byť veľmi pohlcujúce, ale nie až tak, pokiaľ ide o hmatovú spätnú väzbu. Nebolo by skvelé „cítiť“ štruktúru objektu alebo vnímať pocit, keď rukou prechádzate po bohatej tkanine vo virtuálnej realite?
To je presne to, čo výskumníci zo Severozápadnej univerzity v Evanstone v štáte Illinois dúfajú, že sa im to podarí s ich novým nositeľným zariadením. Je to ľahké zariadenie veľké približne ako konček vášho prsta, ktoré môže ísť oveľa ďalej, než len vibrovať na vašej pokožke, aby poskytovalo bohatšie haptické prvky pomocou sofistikovanejšej technológie.
„Takmer všetky haptické aktuátory sa v skutočnosti len „pichajú“ do kože,“ povedal John A. Rogers, profesor materiálovej vedy a inžinierstva na univerzite, ktorý viedol dizajn zariadenia. „Pokožka je však vnímavá na oveľa sofistikovanejšie zmysly dotyku. Zostrojili sme maličký aktuátor, ktorý dokáže tlačiť pokožku v akomkoľvek smere a v akejkoľvek kombinácii smerov. Pomocou neho môžeme jemne ovládať komplexný pocit dotyku plne programovateľným spôsobom.“
Na rozdiel od vibračných motorov, ktoré jednoducho vibrujú v rôznych vzoroch, táto technológia rieši, ako sa pocit dotyku realizuje prostredníctvom niekoľkých rôznych druhov mechanoreceptorov – ktoré si môžete predstaviť ako senzory – v koži. Nachádzajú sa v rôznych hĺbkach a majú rôzne úrovne citlivosti.
Kombináciou novo vyvinutého aktuátora s úplnou slobodou pohybu, konektivitou Bluetooth, akcelerometrom a malou batériou dokáže toto malé nositeľné zariadenie bezdrôtovo simulovať celý rad pocitov. vrátane vibrácií, naťahovania, tlaku, posúvania a krútenia. Môže tiež kombinovať pocity a pracovať pri rôznych rýchlostiach.
Tento aktuátor sa môže pohybovať v ľubovoľnom smere pozdĺž pokožky, aby zasiahol mnoho mechanoreceptorov naraz, a môže byť usporiadaný do polí, aby produkoval širší rozsah hmatových vnemov. Malý magnet je pripevnený k drôtovým cievkam, ktoré sú pripojené k batérii. Keď elektrina prúdi cez cievky, vytvára sa magnetické pole, ktoré pohybuje, tlačí, ťahá alebo krúti magnetom. Keď sú tieto aktuátory kombinované do poľa, môžu reprodukovať rôzne vnemy.
V závislosti od toho, kde je haptika namontovaná, povedzme na chrbte vašej ruky alebo na končeku prsta, palubný akcelerometer dodáva systému informácie o tom, či sa pohybujete rýchlo alebo pomaly a akým smerom. To môže viesť k realistickejšiemu sledovaniu pohybu.
To by malo pomôcť zložke senzorickej spätnej väzby zážitkov vo VR dohnať realistický zvuk a video s vysokou vernosťou.
Okrem toho, že táto technológia umožňuje pohlcujúce zážitky, Rogers poznamenáva, že môže pomôcť aj s inými novými aplikáciami. „Ak prejdete prstom po kúsku hodvábu, bude mať menšie trenie a bude kĺzať rýchlejšie ako pri dotyku manšestru alebo vrecoviny,“ povedal. „Môžete si predstaviť, že nakupujete oblečenie alebo látky online a chcete cítiť ich textúru.“
V ďalšom príklade systém pomohol previesť zvuk hudby na fyzický dotyk, takže používateľ mohol rozlišovať medzi tónmi a nástrojmi podľa smeru vibrácií, ktoré pociťoval z nositeľného zariadenia. Táto technológia by tiež mohla pomôcť ľuďom so zrakovým postihnutím zažiť pohlcujúce formy médií a orientovať sa vo svojom okolí.
Práca tímu o tomto nositeľnom zariadení pre VR sa nedávno objavila v magazíne Science.