Slúchadlá, ktoré kontrolujú vaše životné funkcie počas počúvania hudby

- Autor:
- Roman Mališka
- Zverejnené:
- 22. 4. 2025
- Hodnotenie:
- Už ste hlasovali.
Keď už si máte do niektorého z telesných otvorov vložiť nejaký predmet, prečo by vás nemohol kontrolovať, kým tam bude? Presne to robia slúchadlá OpenEarable 2.0, ktoré pomocou integrovaných senzorov merajú viac ako 30 fyziologických parametrov.
Slúchadlá OpenEarables 2.0, ktoré sú teraz k dispozícii na predbežnú objednávku za cenu 2 348 EUR, vyvinul Dr. Tobias Röddiger a jeho kolegovia z nemeckého Technologického inštitútu v Karlsruhe (KIT). Slúchadlá aj ich sprievodný softvér majú pritom otvorený zdrojový kód. To znamená, že tretie strany ich môžu voľne upravovať a zdieľať výsledky s ostatnými používateľmi.
Okrem zrejmého využitia v oblasti medicíny by sa slúchadlá OpenEarables 2.0 mohli používať aj v aplikáciách, ako je bezpečnosť na pracovisku alebo analýza športových výkonov. A áno, tieto zariadenia skutočne dokážu prehrávať stereofónnu hudbu streamovanú zo spárovaného smartfónu. Aplikácia v tom istom smartfóne spracúva a zobrazuje údaje zo senzorov prenášané nositeľným zariadením OpenEarables 2.0.
Dôležité je, že slúchadlá sú schopné zhromažďovať svoje fyziologické údaje a zároveň prehrávať hudbu - jedno neruší druhé. Treba však poznamenať, že slúchadlá sú kompatibilné len so smartfónmi so systémom Android využívajúcimi protokol Bluetooth LE Audio, ktorý iPhony v súčasnosti nepodporujú.
Čo vlastne dokážu slúchadlá OpenEarables 2.0 merať? Tu je niekoľko príkladov:
Pomocou dvoch infrazvukových / ultrazvukových mikrofónov - jeden smeruje von z ušnice a druhý do nej - môžu sledovať srdcovú aktivitu používateľa a overovať jeho totožnosť. Na druhej strane, zabudovaný mikrofón s kostným vedením dokáže zistiť, kedy používateľ je, vyslovuje potichu slová alebo počas spánku škrípe zubami.
K dispozícii je aj pulzný oxymeter sledujúci hladinu kyslíka v krvi - ktorý možno použiť na zistenie spánkového apnoe a na meranie stresu alebo energetického výdaja - spolu s optickým snímačom teploty pokožky na meranie telesnej teploty alebo sledovanie ovulácie. Medzi ďalšie snímače patrí snímač tlaku v ušnom kanáli na zisťovanie gest pri jedení a jazyka a 9-osová inerciálna meracia jednotka, ktorá sleduje rýchlosť dýchania a priebeh tréningu.
Jedno 45-minútové nabíjanie batérie USB v každom slúchadle by údajne malo vystačiť až na osem hodín prevádzky v závislosti od spôsobu používania.
„Zistilo sa, že platforma zachytáva fyziologické údaje veľmi presne a spoľahlivo a že jej merania prinášajú presnejšie výsledky ako zavedené štandardné merania,“ povedal Röddiger. „Vďaka OpenEarable 2.0 môžeme nielen zlepšiť súčasný stav nositeľných technológií, ale aj otvoriť úplne nové oblasti použitia.“