Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Prvá online klinika na Slovensku

Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
30. 6. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Pochybovali ste už niekedy o správnej diagnóze svojho lekára, prípadne, ste sa hanbili o svojom zdravotnom probléme hovoriť pred lekárom nahlas? Dnes to už môže byť inak. Na svete je nový technologický projekt, ktorý pomôže diagnózy prekonzultovať online s lekárskymi špecialistami. Porozprával nám o ňom Andrej Blanárik zo Zdravie.sk.

Viac ako 70% ľudí vyhľadáva informácie o svojom zdraví na internete. No takzvaná samo diagnostika nemusí znamenať správne riešenie zdravotných ťažkostí. Môže priviesť k nesprávnej diagnóze a zanedbanie skrytých príznakov môže mať fatálne dôsledky. Práve pre tieto dôvody sa lekári na Slovensku rozhodli zapojiť sa do projektu prvej internetovej kliniky. Pomocou nej sa pacient v troch jednoduchých krokoch dopracuje k žiadanej odpovedi.

„Klik-klinik je vlastne bezpečná internetová služba, ktorá umožňuje efektívnu komunikáciu medzi pacientom a lekárom. Nakoľko už v systéme máme 135 lekárov, ktorí pokrývajú 65 špecializácií, niekedy to nazývame prvá internetová klinika,“ vraví Andrej Blanárik, Zdravie.sk. Pacient si vyberie typ konzultácie od jednoduchej po rozšírenú, následne lekára, ktorý by mu mal odpovedať a potom môže položiť otázku. Vzhľadom k náročnosti by mala odpoveď odborníka prísť do 24 hodín. V prípade komplexnej analýzy to môže trvať aj pár dní.

Nezabúda sa ani na bezpečnosť systému. Tú by malo zabezpečiť to, že je systém uzatvorený. K údajom používateľov nemá prístup nikto okrem lekára, ktorého si sami zvolia. Dáta sú pri prenose chránené rovnako ako sme zvyknutí pri internet bankingu, teda SSL protokolom a sú uložené na bezpečných serveroch, ktoré musia spĺňať požadované bezpečnostné štandardy.

K svojim otázkam môžu pacienti prikladať aj prílohy ako sú Röntgenové snímky, či súbory z CT vyšetrenia, prípadne kópie lekárskych správ alebo aj videosúbory. „Keďže sa to volá konzultácia, takto nie je len otázka a odpoveď, ku každej konzultácii sa dajú priložiť rôzne prílohy, ktoré si človek môže zadovážiť priamo od lekára, ak je to už v elektronickej forme, dá sa vložiť obrázok, tzn. digitalizovať správu, ktorú mám v papierovej forme. Stačí jednoducho odftotiť, tak ako sa zdieľa na Facebooku, tak jednoducho sa to dá vložiť aj do tejto aplikácie, a potom následne ide komunikácia. Nie jedna otázka-odpoveď, ale komunikácia, podľa toho typu, je tam umožnených niekoľko takýchto pingpongov medzi klientom a lekárom, aby si vysvetlili poriadne, o čo ide.“

Systém je pre samotných lekárov nastavený tak, aby bol bezproblémový a zrozumiteľný. Preto aj staršia generácia lekárov, možno menej technologicky zdatná, nemusí mať obavy v projekte kooperovať. Štandardné typy súborov priložených pacientom si dokáže bez problémov prezrieť.
Do konzultácií v súčasnosti ešte nie sú zapojené zdravotné poisťovne, preto náklady znáša pacient sám. No do budúcna, keď sa preukáže efektivita fungovania systému, by sa to mohlo zmeniť. No a aj pri úhrade poplatkov za služby lekára sa o bezpečnosť postarajú technológie.

„My sme si zvolili platbu pomocou platobnej karty, samozrejme na internete sa dá platiť aj internet bankingom a tak ďalej. My sme si vybrali túto platobnú kartu z veľmi dobrého dôvodu a ten je to, že človek naozaj zaplatí až za konzultáciu, ktorú lekár zrealizuje. Tzn. pri tom podávaní otázky sa tie peniaze pomocou platobnej karty len rezervujú, až keď lekár rozhodne alebo povie, prijme tu otázku a odpovie na ňu, až vtedy sa strháva. Toto iné platobné systémy neumožňujú.

V prípade, že pacient nie je spokojný s výsledkami konzultácie, môže naštartovať proces reklamácie, ktorý posudzuje viacčlenná nezávislá komisia. Na svete je teda nové zaujímavé riešenie, ktoré má vniesť viac svetla do diagnóz, ktoré ľuďom nie sú jasné. Systém tak pomáha pacientom, no i samotných lekárov môže takto zbaviť stresu z preplnených čakární a nedostatku času. Dokonca sa týmto spôsobom môžu lekári pacientom venovať intenzívnejšia a do väčšej hĺbky.

Ordinovať on-line preto lekári vítajú a v budúcnosti by, podľa vyjadrení viacerých, mohli až 40 % agendy vybavovať práve prostredníctvom internetu. Ale to je už aj úloha pre dlhodobo chýbajúci komplexný systém elektronického zdravotníctva na Slovensku, ktorý sa možno podarí naštartovať aj vďaka tomuto projektu.