Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Pomocou FingerReader budú môcť slepci čítať

Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
15. 7. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Braillovo písmo síce pomáha čítať všetkým, ktorí z nejakých dôvodov prišli o zrak, no má jednu nevýhodu. Knihy musia byť v tomto písme vyrobené – nevidiaci teda nemôžu len tak siahnuť po nejakej knihe na polici. Tím vedcov z MIT laboratórií však chce zboriť tento mýtus a dať im šancu čítať všetko, na čo siahnu.

Vedci z laboratórií MIT prinášajú pre nevidomých zariadenie s názvom FingerReader. Je vyrobené na 3D tlači a má tvar masívnejšieho prsteňa. Obsahuje kameru a dotykové tlačidlo, ktorým sa potvrdzuje voľba hlasného čítania. FingerReader je navrhnutý tak, že prináša zážitok podobný klasickému čítaniu. Pri jeho použití totiž ide nevidiaci prstom po jednotlivých riadkoch a necháva systém nahlas čítať. Pomocou algoritmov sa skenujú viaceré slová naraz a systém tak i dáva pozor na to, aby čitateľ nepreskočil riadok. Vývojári tiež vravia, že FingerReader pracuje takmer ihneď – na rozdiel od iných podobných zariadení, ktoré prekladajú písaný text do hovorenej reči.

Zaujímavosťou je, že vedci si vedia predstaviť využitie FingerReader aj pri iných činnostiach, nie iba pre zrakovo postihnutých. Toto zariadenie môže pomáhať všetkým, ktorí sa chcú učiť cudzí jazyk, no nevedia si rady s výslovnosťou. FingerReader bude skrátka čítať za nich. Rovnako to môže pomáhať i deťom pri učení sa čítať. Pohráva sa i s myšlienkou okamžitého prekladu do cudzieho jazyka, no to zatiaľ do programu vývojárov ešte neprišlo. Tí si však vedia predstaviť rozšírenie funkcií tým, že zariadenie spárujú so smartfónom.

FingerRead je zatiaľ iba prototypom a nie je jasné, kedy sa dostane do praxe.