Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Hrozí v Číne morová epidémia?

Hrozí v Číne morová epidémia?
Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
24. 7. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Podľa čínskej televízie CCTV minulý týždeň zomrel 38-ročný muž na čierny mor po tom, čo prišiel do kontaktu s mŕtvym svišťom. Okrem uzavretia mesta s 30,000 obyvateľmi však do prísnej karantény uzavreli 151 osôb, ktoré s mŕtvym prišli do styku.

Katastrofické filmy o pandémii sa snáď nedočkajú reálnych rozmerov... V Číne totiž uzavreli mesto Yumen s 30,000 obyvateľmi. To sa nachádza v severozápadnej provincii Gansu a momentálne ho delia od zvyšku sveta zátarasy na cestách. Podľa čínskej televízie CCTV tu totiž minulý týždeň zomrel 38-ročný muž na čierny mor. Pripisuje sa to kontaktu s mŕtvym svišťom, s ktorým mal prísť do styku. Okrem uzavretia mesta však do prísnej karantény uzavreli 151 osôb, ktoré s ním prišli do styku. Mesto má dostatok ryže, múky aj oleja pre obyvateľov na jeden mesiac, informuje CCTV. Všetci obyvatelia sú vraj zatiaľ v stabilizovanom stave.

Mor je jednou z najstarších chorôb, ktorá má na svedomí milióny životov ľudí po celom svete. Spôsobuje ho baktéria Yersenia pestis, ktorá nakazí potkany, veveričky či iných hlodavcov. Baktéria prežíva vďaka blchám na spomínaných zvieratách. Človeka môže nakaziť blcha uhryznutím, vykašliavaním kvapôčok už chorých jedincov alebo pomocou kontaktu s nakazenou tekutinou.

V histórii boli doteraz tri najväčšie morové pandémie – tzv. Justiniánska epidémia vznikla v roku 541 n.l. a pokračovala nasledujúcich 200 rokov. Zabila asi 100 miliónov ľudí. Najznámejší mor Čierna smrť v 14.storočí vyhladil 60% európskej populácie a posledným je pandemický mor v Číne z roku 1860, ktorý zabil 10 miliónov ľudí.