Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Terapia kmeňovými bunkami lieči rázštep chrbtice pred narodením

Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
10. 10. 2022
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

V rámci prvej klinickej štúdie na svete sa narodili tri deti po liečbe rázštepu chrbtice kmeňovými bunkami. Liečba zahŕňa aplikáciu náplasti kmeňových buniek do chrbtice plodu ešte počas jeho vývoja v maternici a prvé klinické výsledky po roku sú sľubné.

Rázštep chrbtice je vrodená chyba, pri ktorej sa chrbtica nevyvíja správne, čo môže viesť k slabosti alebo ochrnutiu dolných končatín, kognitívnym problémom a poruchám močenia a čriev. Hoci neexistuje liek, operácia po narodení môže v niektorých prípadoch zlepšiť príznaky.

Cieľom novej klinickej štúdie je však zasiahnuť skôr. Keďže príznaky rázštepu chrbtice sa môžu objaviť veľmi skoro v tehotenstve, je čas na liečbu, kým sa plod ešte vyvíja, čo môže zlepšiť výsledky liečby. To presne bolo cieľom štúdie Cellular Therapy for In Utero Repair of Myelomeningocele (CuRe), ktorá sa uskutočnila v zariadení Kalifornskej univerzity Davis Health.

Pacientky zaradené do štúdie podstúpia v polovici tehotenstva operáciu, pri ktorej sa do postihnutej oblasti chrbtice plodu v maternici opatrne aplikuje náplasť obsahujúca mezenchýmové kmeňové bunky. Predchádzajúce štúdie na ovciach a psoch s rázštepom chrbtice ukázali, že táto technika môže zabrániť ochrnutiu a pomôcť týmto mladým zvieratám chodiť bez viditeľného postihnutia.

Matka Emily a dieťa Robbie ako prví podstúpili novú terapiu kmeňovými bunkami na liečbu rázštepu chrbtice v maternici.

Doteraz sa narodili tri deti z celkového počtu 35, ktoré budú zaradené do klinickej štúdie CuRe. Prvé z nich dostalo liečbu v júli 2021 v 25 a pol týždni tehotenstva a narodilo sa v septembri toho roku. Ak by sa dieťa neliečilo, očakávalo sa, že by sa narodilo s ochrnutím nôh, no napriek tomu bolo vidieť, že hneď kope a vrtí prstami.

O viac ako rok neskôr sa zdá, že všetko je stále v poriadku, ale tím zostáva opatrný v robení unáhlených záverov. Vedci budú bábätká sledovať až do ich šiestich rokov, pričom v 30 mesiacoch sa má skontrolovať, ako dobre chodia a ako sa učia chodiť na toaletu.

Tím o postupe hovorí vo videu, ktoré si môžete pozrieť na začiatku článku alebo priamo TU.