Sľubný liek na rakovinu prostaty naznačuje zlepšenie imunoterapie

- Autor:
- Roman Mališka
- Zverejnené:
- 29. 11. 2022
- Hodnotenie:
- Už ste hlasovali.
Imunoterapia je sľubná liečba rakoviny, ale jej účinkovanie na pevné (solídne) nádory sa ukazuje ako ťažká. Nová štúdia nielenže identifikovala liek, ktorý je účinný proti pevným nádorom, ale možno odhalila dôvod, prečo imunoterapia často v tomto smere zlyháva.
Ľudský imunitný systém je silná zbraň, ale rakovina sa pred ním dokáže dobre ukryť a vytvoriť si okolo seba prostredie, ktoré imunitným bunkám bráni v prístupe. Imunoterapia je nová liečba, ktorá umožňuje vedcom posilniť imunitný systém v boji proti rakovine, a hoci sa jej darí v boji proti takým ochoreniam, ako je melanóm a leukémia, táto technika sa nedokázala dobre uplatniť pri liečbe pevných nádorov.
Nový výskum lieku, ktorý pomáha liečiť rakovinu prostaty, však možno odhalil mechanizmus, ktorý je príčinou nejednotnosti imunoterapie, a naznačil spôsob, ako to napraviť. Vedci z Washingtonovej univerzity v St. Louis začali testovať zlúčeninu lieku s názvom (R)-9b, ktorá sa v predchádzajúcich štúdiách ukázala ako sľubná proti rakovine. Keďže je známe, že liek blokuje gén nazývaný ako ACK1, tím vytvoril laboratórne myši, ktorým tento gén úplne chýbal, a skúmal, ako dobre reagujú na rakovinu.
„U väčšiny týchto myší, keď sme do nich vniesli rakovinové bunky, ako to zvyčajne robíme, sa neobjavila ani stopa po nádore,“ povedal Nupam Mahajan, hlavný autor štúdie. „U tých niekoľkých, u ktorých sa nádory objavili, boli malé v porovnaní s nádormi divokého typu myší. To bolo prvé vodítko, že u myší, ktorým chýba tento gén, sa deje niečo dôležité. Zistili sme, že boli schopné vytvoriť silnú imunitnú odpoveď proti rakovinovým bunkám“.
Ďalej tím testoval zlúčeninu (R)-9b na myšiach s génom ACK1. A skutočne, keď zvieratám implantovali ľudské bunky rakoviny prostaty, zaznamenali podobné výsledky ako u tých, ktorým gén úplne chýbal. Tím zaznamenal zvýšené hladiny T-buniek zameraných na rakovinu a signálnych molekúl, ktoré im pomáhajú preniknúť do nádorov a účinnejšie ich zabíjať. Tretím bodom útoku bolo prerušenie dodávok paliva pre rakovinu prostaty - testosterónu.
Tím ďalej testoval, či tento liek bude fungovať ešte lepšie v kombinácii s liekmi na imunoterapiu známymi ako inhibítory kontrolných bodov imunitného systému. Tie v podstate fungujú tak, že uvoľňujú prirodzené brzdy imunitného systému. Zaujímavé je, že výskumníci zistili, že nedošlo k žiadnemu zlepšeniu. V skutočnosti sa zdalo, že imunoterapeutický liek aktívne pôsobí proti (R)-9b. To naznačuje dôvod, prečo imunoterapia môže zlyhávať pri mnohých pevných nádoroch, a potenciálny spôsob, ako to obísť.
„Prekvapivo sme zistili, že inhibítor imunitného kontrolného bodu aktivuje ACK1, teda práve tú dráhu, ktorú touto zlúčeninou lieku vypíname,“ povedal Mahajan. „Je možné, že inhibítory imunitných kontrolných bodov nefungujú v týchto nádoroch dobre, pretože zapínajú ACK1, ktorý potláča imunitnú odpoveď. Podobne ako pri rakovine prostaty by aktiváciu dráhy ACK1 mohli využívať aj iné druhy rakoviny, ktoré nereagujú na inhibítory kontrolných bodov. Tieto nádory by však mohli reagovať na (R)-9b, preto by sme chceli tento liek skúmať aj u iných pevných nádoroch“.
Výskum bol nedávno uverejnený v magazíne Nature Communications.