3D tlačené kostné implantáty s unikátnymi vlastnosťami si telo rýchlo osvojí
- Autor:
- Roman Mališka
- Zverejnené:
- 22. 6. 2023
- Hodnotenie:
- Už ste hlasovali.
Nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch - stará známa pravda. Behom sekundy sa tak môže stať nečakaný vážny úraz, a to aj na takých citlivých miestach ako je chrbtica, panva, prípadne tvár. Na prvý pohľad silné kosti nemusia vždy všetko ustáť a vo výsledku sú potom roztrieštené na malé kúsky, ktoré sa už nedajú nijako spojiť. No Slováci zo Strojníckej fakulty Technickej univerzity v Košiciach dokázali vďaka svojim inováciám zachrániť už nejeden prípad, ktorý sa zdal neriešiteľný. Vyrábajú totiž 3D implantáty, ktoré majú unikátne vlastnosti a telo si ich doslova osvojí.
Trojrozmerné kostné implantáty sú vyrábané 3D tlačou alebo teda technológiou, ktorá sa tiež označuje ako aditívna výroba. Vďaka tomu môžu mať aj poréznu štruktúru.
„Táto porézna štruktúra slúži ako taký adhézny povrch, ktorý umožní prerastanie mäkkého ale aj tvrdého tkaniva. A teda umožní lepšiu integráciu toho tkaniva do implantátu,“ vysvetľuje Radovan Hudák, Strojnícka fakulta, TUKE.
Na základe digitálnych dát sa dá vymodelovať implantát doslova ušitý na mieru konkrétnemu pacientovi. Technológia môže pomôcť nielen s náhradou časti panvy či chrbtice, ale dokonca aj s náhradou časti tváre.
„V tomto prípade sú to hlavne dáta z počítačovej tomografie. A samozrejme pri tej tvári sa snažíme dopátrať a získať aj fotografie, aby sme vedeli vlastne ten implantát namodelovať tak, aby ten pacient vyzeral tak ako predtým alebo sa čo najviac blížil k tomu výzoru.“
Pri navrhovaní implantátu sa teda musí zohľadniť aj mäkké tkanivo a koža, ktoré implantát prekrývajú.
„My samozrejme tie implantáty sa snažíme navrhovať tak, aby lekár mal uľahčenú úlohu a vedel vlastne tie svaly, tie svalové úpony a tie časti mäkkých tkanív dať na také miesto, aby tá funkčnosť bola čo najviac zachovaná.“
3D implantáty vyvinuté na Strojníckej fakulte Technickej univerzity v Košiciach už pritom pomohli nejednému pacientovi.
„Chirurgovia, ktorí s nami spolupracovali, a to nielen na Slovensku, ale aj na celom svete, už aplikovali, do tela voperovali vyše 500 implantátov,“ dodáva Radovan Hudák, Strojnícka fakulta, TUKE.
Tím pritom verí, že s rozvojom 3D biotlače sa v rámci regeneratívnej medicíny budú môcť v budúcnosti dať nahrádzať nielen tvrdé, ale dokonca aj mäkké tkanivá.