Bola objavená nová príčina bežnej hypertenzie a dokonca aj jej liečba

- Autor:
- Roman Mališka
- Zverejnené:
- 28. 6. 2023
- Hodnotenie:
- Už ste hlasovali.
Vedci vo Veľkej Británii objavili génový variant, ktorý spôsobuje bežný typ vysokého krvného tlaku, a čo je najdôležitejšie, našli aj liek. Jednoduchý chirurgický zákrok spôsobil, že pacienti s predtým ťažkou hypertenziou nepotrebovali žiadne lieky ani ďalšiu liečbu po celé roky.
Hypertenzia alebo vysoký krvný tlak je bežné ochorenie, ktoré, ak sa nelieči, výrazne zvyšuje riziko infarktu, mŕtvice a iných kardiovaskulárnych problémov. Našťastie je to zvládnuteľný stav, ktorý si často vyžaduje celoživotnú rutinu užívania liekov.
Jednou z najčastejších príčin je to, čo sa nazýva ako aldosteronóm. Tieto malé, nerakovinové nádory sa tvoria v nadobličkách a môžu prerušiť produkciu hormónu nazývaného aldosterón, ktorý reguluje hladinu soli v tele. Ale diagnostika je zložitá, pretože kolísanie hladín sa neprejaví, pokiaľ pacient nemá viac krvných testov v rôznych časoch dňa.
V novej štúdii vedci z univerzity Queen Mary v Londýne a z nemocnice Barts Hospital identifikovali génový variant v uzlinách v nadobličkách, ktorý spôsobuje tento problém. Mutácia v géne nazývanom ako CADM1 ovplyvňuje proteín s rovnakým názvom, ktorý zabraňuje signálom medzi bunkami, ktoré hovoria o zastavení tvorby aldosterónu. Hladiny hormónu ako také stúpajú, čo vedie k zvýšeniu hladín soli a nakoniec nasleduje hypertenzia.
Vedci tiež skúmali liek na tento stav. Zistilo sa, že odstránenie jednej z nadobličiek napravilo nerovnováhu aldosterónu a tým aj ich hypertenziu. V rokoch po operácii pacienti nepotrebovali žiadne lieky ani inú liečbu, aj keď ich hypertenzia bola predtým závažná a odolná voči liekom.
Tím hovorí, že táto liečba by mohla byť doslova záchranou pre ľudí s touto formou hypertenzie, ktorú je ťažké diagnostikovať a liečiť. Pokiaľ ide o diagnózu, výskumníci tiež odporučili 24-hodinové testy moču na meranie kolísania aldosterónu v priebehu času, a nie jednorazové krvné testy, ktoré môžu túto zásadnú stopu vynechať.
Vedci teraz skúmajú, či by sa malé uzliny mohli spáliť namiesto toho, aby bolo potrebné chirurgicky odstrániť celú nadobličku. Výskum bol nedávno publikovaný v magazíne Nature Genetics.