Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Nový proteín zo slín kliešťa môže viesť k novým protizápalovým liekom

Nový proteín zo slín kliešťa môže viesť k novým protizápalovým liekom
Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
21. 7. 2023
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Austrálski vedci identifikovali novú triedu proteínov nájdených v slinách kliešťov, ktoré môžu vypnúť zápalovú reakciu tela. Tvrdia, že objav by mohol viesť k novej generácii protizápalových liekov.

Sliny kliešťa a rôzne evazíny, čo sú protizápalové proteíny, ktoré obsahujú, sú už roky predmetom výskumu. V roku 2017 vedci z Oxfordskej univerzity zistili, že konkrétny evazín, P991_AMBCA, znižuje zápal spojený s myokarditídou. V roku 2020 vedci z univerzity v Sydney úspešne syntetizovali evazíny od nuly. A v roku 2022 tím z austrálskej Monashskej univerzity odomkol štrukturálny základ toho, ako evazíny vytvárajú svoje protizápalové účinky.

Teraz výskumníci z Monashskej univerzity posunuli svoj výskum o krok ďalej, identifikovali novú triedu slinných proteínov a upravili ich tak, aby produkovali široký protizápalový účinok.

Za normálnych okolností, keď sa kliešť zahryzne do ľudského tkaniva, tkanivo uvoľní chemokíny, veľkú rodinu signálnych proteínov, ktoré získavajú biele krvinky, aby vyvolali zápalovú reakciu. Kliešte sú však jedinečné. Ich sliny obsahujú koktail evazínov, ktoré inhibujú chemokíny hostiteľa, čím potláčajú zápal v mieste uhryznutia a umožňujú kliešťovi, aby sa nepozorovane živil od svojho hostiteľa.

„Ukazuje sa, že kliešte si prirodzene vyvinuli schopnosť blokovať zápaly vyvolané chemokínmi, čo im umožňuje žiť na svojich hostiteľoch dlhší čas bez toho, aby si ich hostiteľ uvedomoval,“ povedal Ram Bhusal, jeden zo zodpovedajúcich autorov štúdie.

Existujú štyri rodiny chemokínov, ale dve hlavné sú CC a CXC. A existujú dve triedy štrukturálne odlišných evazínov, trieda A a trieda B, ktoré sa zameriavajú na špecifické chemokíny. Evazíny triedy A sa zameriavajú na chemokíny CC, zatiaľ čo trieda B sa zameriava na odrodu CXC. Obe triedy majú protizápalové účinky. Evasiny triedy A sa ďalej delia na podtriedy A1 a A2, ktoré vyrábajú rôzne druhy kliešťov.

V súčasnej štúdii výskumníci identifikovali novú triedu A3, produkovanú iba rodom Amblyomma, druhom tvrdých kliešťov. Zistili, že tieto nové evazíny rozpoznávajú širší rozsah CC chemokínov ako väčšina doteraz objavených evazínov.

Vytvorením štruktúry evazínov A3 boli výskumníci schopní inhibovať chemokíny podieľajúce sa na bežných zápalových ochoreniach, ateroskleróze a reumatoidnej artritíde. Ateroskleróza je ukladanie tukov a iných materiálov na vnútorných stenách tepien, čo môže viesť k srdcovému infarktu alebo mŕtvici, zatiaľ čo reumatoidná artritída je autoimunitné ochorenie, pri ktorom imunitný systém tela napáda vlastné tkanivo vrátane kĺbov.

Veci tvrdia, že táto štúdia potvrdenia koncepcie položila základ pre vývoj skonštruovaných evazínov, ktoré by sa mohli použiť na liečbu zápalových stavov. Evazíny sú o to dôležitejšie, že žiadna iná liečba priamo necieli na chemokíny.

„Evazíny odvodené od kliešťov predstavujú novú triedu protizápalových látok s odlišným mechanizmom účinku na inhibíciu chemokínov,“ povedal Bhusal. „Ako také ponúkajú novú perspektívu a alternatívnu stratégiu na zníženie zápalu v tele“.

Zatiaľ čo zistenia štúdie sú sľubné, je potrebný ešte ďalší výskum, vrátane skúšok na ľuďoch.

„Toto zistenie je významné, pretože otvára možnosti pre vývoj novej generácie protizápalových liekov,“ povedal Martin Stone, zodpovedajúci autor. „Tieto nové lieky by mohli zlepšiť možnosti liečby pacientov s chronickými zápalovými ochoreniami, potenciálne zachrániť životy a znížiť utrpenie“.

Štúdia bola nedávno publikovaná v magazíne Nature Communications.