Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

1-minútový dychový test na COVID by sa dal využiť na podujatiach

1-minútový dychový test na COVID by sa dal využiť na podujatiach
Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
9. 8. 2023
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Vedci vyvinuli nové zariadenie, ktoré deteguje ochorenie COVID-19 už za jednu minútu len pomocou niekoľkých nádychov a výdychov. Zariadenie má potenciál spôsobiť revolúciu v testovacom procese, najmä v nemocniciach a školách a na veľkých spoločenských akciách, ako sú koncerty alebo športové podujatia.

Väčšina ľudí pozná domáce testy na COVID-19, takzvané rýchle antigénne testy alebo RAT. Tie môžu spôsobiť podráždenie vyvolávajúce bolesť a kýchanie pri vytieraní si vnútrajška nosných dierok. No a na výsledok, ktorý môže alebo nemusí byť presný, si treba počkať 15 alebo 20 minút.

Teraz výskumníci z Washingtonskej univerzity v Saint Louis vyvinuli ručné zariadenie, ktoré testuje ochorenie COVID-19 iba pomocou dvoch výdychov a poskytuje presný výsledok za približne minútu. Ide o vylepšenie už predtým vyvinutých detektorov COVID-19 na analýzu dychu, ktorým trvalo tri alebo päť minút, kým poskytli výsledky.

„Pri tomto teste neexistujú žiadne výtery z nosa a žiadne 15-minútové čakanie na výsledky, ako pri domácom teste,“ povedal Rajan Chakrabarty, spoluautor štúdie. „Človek jednoducho fúkne do tuby v zariadení a elektrochemický biosenzor zistí, či tam vírus je. Výsledky sú k dispozícii približne za minútu“.

Výskumníci prepracovali biosenzor pôvodne vytvorený na testovanie amyloidového beta proteínu súvisiaceho s Alzheimerovou chorobou v myšacích mozgoch a vymenili protilátku, ktorá testuje beta amyloid, za nanolátku odvodenú z protilátok lamy, ktoré rozpoznávajú proteín vo víruse SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19.

Postup je jednoduchý. Zariadenie vytvorené 3D tlačou je vybavené slamkou, do ktorej používateľ fúka. Aerosóly z dychu používateľa sa zhromažďujú na biosenzore vo vnútri zariadenia, ktorý je zapojený do zariadenia, ktoré určuje, či je používateľ COVID-pozitívny alebo nie.

Výskumníci vyvinuli zariadenie, ktoré dokáže detegovať ochorenie COVID-19 z vydychovaného dychu a poskytuje výsledky do jednej minúty.

Výskumníci testovali zariadenie najskôr v laboratóriu pomocou troch variantov COVID: WA1, Delta a Omicron. Zistili, že jeho citlivosť bola porovnateľná s inými elektrochemickými detekčnými technikami pre SARS-Cov-2. Potom to testovali na ôsmich ľudských pacientoch, šiestich COVID-pozitívnych a dvoch COVID-negatívnych. Po tom, čo pacienti dvakrát, štyrikrát a osemkrát fúkli do prístroja, výskumníci zistili, že prístroj bol presný, nevykazoval žiadne falošne negatívne výsledky a že dva vydychované nádychy postačovali na detekciu vírusu.

S výrobnými nákladmi nižšími ako 10 USD (približne 9,11 EUR) na test výskumníci tvrdia, že ich nové zariadenie je nielen nákladovo efektívne, ale je neinvazívne a jeho použitie si nevyžaduje vyškolený personál. Okrem toho môže byť prispôsobené na detekciu radu respiračných patogénov, vrátane nových variantov COVID-19. V súčasnosti výskumníci pracujú na simultánnej detekcii viacerých vzdušných vírusov pomocou rôznych špecifických nanolátok.

Toto nové zariadenie má potenciál spôsobiť revolúciu v testovaní, najmä na veľkých spoločenských stretnutiach, ako sú koncerty alebo športové podujatia, pri ktorých existuje riziko, že sa stanú „super-roznášačmi“. Namiesto toho, aby si ľudia prechádzali zdĺhavým procesom domáceho testovania, tento nový dychový tester by ich mohol rýchlo testovať na COVID-19 pri vstupe s minimálnymi alebo žiadnymi nepríjemnosťami.

„Je to trochu ako dychová skúška na alkohol, ktorú môže podstúpiť vodič,“ povedal John Cirrito, ďalší zo spoluautorov štúdie. „A napríklad, ak sú ľudia v rade na vstup do nemocnice alebo športovej arény, 15-minútový výter z nosa nie je praktický a testy PCR trvajú ešte dlhšie. Navyše, domáce testy sú približne na 60 % až 70 % presné a produkujú veľa falošne negatívnych výsledkov. Toto zariadenie bude mať diagnostickú presnosť“.

Zatiaľ čo počiatočné výsledky sú sľubné, výskumníci ich plánujú overiť vykonaním dlhodobej klinickej štúdie. Štúdia bola nedávno publikovaná v magazíne ACS Sensors.