Systém TENS môže nahradiť vzduchové masky pri liečbe spánkového apnoe

- Autor:
- Roman Mališka
- Zverejnené:
- 23. 8. 2023
- Hodnotenie:
- Už ste hlasovali.
Jedným z najbežnejších spôsobov liečby spánkového apnoe je nosenie vzduchovej masky počas spánku, čo môže byť nepohodlné až nepríjemné. Nová štúdia však naznačuje, že jednoduchý systém stimulujúci svaly môže v skutočnosti fungovať lepšie.
Zatiaľ čo mnohí ľudia si môžu myslieť, že obštrukčné spánkové apnoe (ďalej ako OSA) je len vymyslený výraz pre chrápanie. V skutočnosti je to stav, pri ktorom ľudia prestávajú dýchať niekoľkokrát počas noci. Zvyčajne sa vyskytuje, keď sa svaly na hlave a krku uvoľnia, čo spôsobí, že okolité tkanivo tlačí na priedušnicu. Postihnutí majú tendenciu hlasno chrápať, ale pociťujú aj dennú únavu a majú zvýšené riziko srdcových chorôb.
OSA sa bežne lieči prístrojom na kontinuálny pretlak v dýchacích cestách (ďalej ako KPDC), ktorý udržiava dýchacie cesty pacienta otvorené pumpovaním vzduchu do nich cez masku, ktorá zakrýva ústa a nos. Spánok pri nosení takéhoto prístroja však môže byť náročný, čo spôsobí, že veľa ľudí časom prestane masku používať.
Vedci pod vedením profesora Joerga Steiera z Kráľovej univerzity v Londýne sa nedávno pozreli na oveľa menej rušivú alternatívu v podobe prístroja na transkutánnu elektrickú stimuláciu (v skratke nazvanom ako TENS). Tieto prenosné zariadenia napájané batériou sa často používajú na zmiernenie bolesti a stuhnutosti svalov dodávaním mierneho pulzujúceho elektrického prúdu cez elektródové podložky prilepené na kožu v postihnutej oblasti. Tento prúd spôsobuje, že svaly sa opakovane sťahujú a uvoľňujú.
V štúdii TESLA (Transcutaneous Electrical stimulation in obstructive SLeep Apnea) sa Steier a kolegovia rozhodli zistiť, či TENS môže znížiť OSA stimuláciou svalu genioglossus, ktorý je najsilnejším dilatačným svalom v horných dýchacích cestách. Celkovo bolo zapojených 56 testovaných subjektov, z ktorých všetci predtým vykazovali „zdokumentovaný nedostatok adherencie k terapii KPDC“.
Účastníci boli náhodne rozdelení do dvoch skupín, z ktorých jedna si sama podávala liečbu TENS každú noc prostredníctvom dvoch elektródových podložiek prilepených na spodnú stranu ich čeľuste. Druhá skupina zostala pri konvenčnej terapii KPDC.
Po troch mesiacoch sa zistilo, že ľudia v skupine TENS vykazovali výrazné zlepšenie nočného dýchania, spolu s významným znížením dennej únavy, v porovnaní so skupinou KPDC. Teraz sa plánuje väčšia multicentrická skúška.
„Stroj TENS je neinvazívny, má málo vedľajších účinkov a je lacný,“ povedal Steier. „Štúdia TESLA nám ukazuje potenciál novej terapeutickej možnosti, transkutánnej elektrickej stimulácie, a bude zaujímavé sledovať, ako sa metóda dá využiť v klinickej praxi“.
Článok o výskume bol nedávno publikovaný v magazíne The Lancet.