Výskumníci identifikovali najúčinnejšiu liečbu atopického ekzému

- Autor:
- Roman Mališka
- Zverejnené:
- 21. 9. 2023
- Hodnotenie:
- Už ste hlasovali.
Tím kanadských vedcov z McMasterovej univerzity analyzoval dostupné lokálne a systémové liečby ekzému a identifikovali tie, ktoré sú najúčinnejšie. Tvrdia, že ich zistenia predstavujú celý rad možností liečby, ktoré informujú o optimálnom manažmente tohto bežného chronického kožného ochorenia.
Atopická dermatitída (AD), často nazývaná ako atopický ekzém alebo len ekzém, je najčastejším chronickým zápalovým ochorením kože, ktoré postihuje 15 % až 20 % detí a 3 % až 10 % dospelých na celom svete. Tento často celoživotný stav, zapálená koža a svrbenie, ktoré sú charakteristickým znakom ochorenia, môžu narušiť spánok a zhoršiť kvalitu života.
Liečba ekzému spadá do dvoch kategórií: predpísané topické látky, ako sú krémy a masti, a „systematické“ alebo celotelové liečby, ktoré sa používajú, keď topické látky nedokážu zmierniť symptómy. Systémová liečba zahŕňa imunosupresíva, monoklonálne protilátky a modulátory imunitného systému.
V snahe informovať a optimalizovať liečbu ekzému výskumníci z McMasterovej univerzity publikovali dve štúdie hodnotiace účinnosť lokálnej a systematickej liečby ekzému, pričom skúmali faktory, ako je aktivita ochorenia, poruchy spánku, závažnosť svrbenia, kvalita života a nežiaduce udalosti.
V prvej štúdii výskumníci preskúmali 219 náhodných kontrolovaných štúdií lokálnej liečby mierneho až stredne ťažkého ekzému, ktorých sa zúčastnilo celkovo až 43 123 účastníkov, a vykonali metaanalýzy. Porovnaním účinnosti 68 ošetrení s kontrolnou skupinou zistili, že niektoré ošetrenia boli jednoznačne lepšie ako iné.
Pimekrolimus (Elidel krém), takrolimus (Protopic) a lokálne kortikosteroidy so strednou účinnosťou, ako je prednikarbát, metylprednizolón a triamcinolón, patrili medzi najúčinnejšie pri znižovaní závažnosti ekzému, závažnosti svrbenia a porúch spánku. V účinnosti lokálnej liečby raz a dvakrát denne bol malý až žiadny rozdiel. Lokálne antibiotiká používané samostatne alebo v kombinácii s inou lokálnou liečbou boli najmenej účinné.
Rovnako ako v prvej štúdii, aj v druhej výskumníci skúmali účinnosť liečby systémového ekzému. Pozreli sa na 149 náhodných štúdií s celkovým počtom 28 686 účastníkov, pričom porovnávali 75 liečebných postupov pre stredne ťažké až ťažké formy ochorenia. Zistili, že vysoká dávka upadacitinibu (liek Rinvoq) patrí medzi najúčinnejšie liečby, ale medzi najškodlivejšie z hľadiska nežiaducich účinkov. Upadacitinib je inhibítor Janusovej kinázy (JAK), ktorý znižuje zápal znížením aktivity imunitného systému (imunosupresívum). Dupilumab (liek Dupixent), lebrikizumab a tralokinumab (Adtralza, Adbry) mali strednú účinnosť a patrili medzi najbezpečnejšie liečby. Všetky tri sú liečbami ľudskými monoklonálnymi protilátkami.
Vedci dúfajú, že ich zistenia rozšíria možnosti liečby dostupné pre ľudí s ekzémom, ako aj informujú ich opatrovateľov a lekárov. Obe štúdie boli nedávno publikované v magazíne Journal of Allergy and Clinical Immunology; prvú štúdiu nájdete TU, druhú TU.