Pot z končekov prstov ako šetrnejší test správneho užívania liekov

- Autor:
- Roman Mališka
- Zverejnené:
- 28. 9. 2023
- Hodnotenie:
- Už ste hlasovali.
Keď niekto užíva antipsychotické lieky, je životne dôležité, aby užíval správnu dávku, a aby liek neprestal náhle užívať. Čoskoro by sa mohol použiť potný test odtlačkov prstov na kontrolu, či takíto ľudia dodržiavajú pokyny.
V súčasnosti sú potrebné krvné testy na zistenie, ktoré antipsychotiká sa užívajú a v akom množstve. Netreba dodávať, že tieto testy sú invazívne a bolestivé pre pacientov, z ktorých niektorí už nemusia byť veľmi nadšení z liečby. Vedci z britskej univerzity v Surrey, ktorí hľadali rýchlejšiu a menej problematickú alternatívu, sa nedávno pozreli na ekrinný pot, ktorý vypúšťajú naše prsty.
Predchádzajúce štúdie ukázali, že niektoré iné lieky možno detegovať vo vzorkách potu z končekov prstov, ktoré sa na rozdiel od vzoriek krvi môžu skladovať a prepravovať pri izbovej teplote. Môžu ich tak získať aj laici, nielen vyškolení lekári.
Do novej štúdie bolo prijatých 60 pacientov, ktorí užívali klozapín, kvetiapín alebo olanzapínové antipsychotiká, spolu s 30 ľuďmi, ktorí žiadne takéto lieky neužívali. Pred aj po umytí rúk každý z nich pritlačil končeky prstov na kus porézneho papiera po dobu 30 sekúnd. Pot, ktorý bol absorbovaný týmto papierom, bol následne analyzovaný pomocou kvapalinovej chromatografie a hmotnostnej spektrometrie.
Zistilo sa, že vo vzorkách bolo možné zistiť všetky lieky. V prípade klozapínu bolo dokonca možné porovnať hladiny liečiva v pote s hladinami nameranými v krvnom obehu prostredníctvom konvenčného testovania. Tím dúfa, že s ďalším výskumom by to isté mohlo platiť aj pre ostatné lieky.
A hoci sa predtým verilo, že umývanie rúk môže ovplyvniť výsledky pri zbieraní vzoriek potu na prstoch, v tomto prípade sa zdalo, že je to len malý rozdiel. Toto je dôležitá úvaha, pretože to znamená, že vzorky by sa dali získať oveľa rýchlejšie a jednoduchšie. Okrem toho testy dokázali rozlíšiť medzi liekmi v pote užívateľov a zvyškami liekov na končekoch prstov účastníkov kontrolnej skupiny, ktorí manipulovali s celými alebo rozdrvenými kapsulami lieku.
„V súčasnosti skúmame metódy na kvantifikáciu hladiny lieku v odtlačku prsta a optimálny čas odberu vzoriek,“ povedala profesorka Melanie Baileyová, zodpovedajúca autorka štúdie. „Veľmi nás tiež zaujíma, či sa odtlačky prstov dajú použiť na diagnostiku chorôb, napríklad z metabolitov, ktoré sú uložené vo vzorke odtlačkov prstov“.
Článok bol nedávno publikovaný v magazíne Frontiers in Chemistry.