Senzory integrované v slúchadlách analyzujú mozgové vlny aj pot

- Autor:
- Roman Mališka
- Zverejnené:
- 4. 10. 2023
- Hodnotenie:
- Už ste hlasovali.
Americkí vedci vyvinuli prídavné senzory, ktoré bežným slúchadlám do uší umožnia snímať elektrickú aktivitu v mozgu a navyše môžu merať hladinu laktátu v pote.
Senzory, ktoré boli vyvinuté tímom vedcov z Kalifornskej univerzity v San Diegu, sú vytlačené sieťotlačou na jeden tenký, flexibilný polyuretánový substrát. Tento substrát sa zase prilepí na vonkajšiu stranu komerčne dostupného slúchadla do uší. Po vložení prístroja do ucha sa integrované elektrofyziologické senzory dostanú do kontaktu s pokožkou zvukovodu, čo im umožní detegovať elektrickú aktivitu v priľahlom spánkovom laloku mozgu.
Elektrochemické elektródy zároveň merajú hladiny laktátu v pote, ktorý sa zhromažďuje na časti vonkajšieho ucha známeho ako tragus. Tieto elektródy sú pokryté vrstvou hydrogélu, ktorý je hydrofilný, čo znamená, že priťahuje vodu.
Všetky senzory sú nielen flexibilné, ale aj pomerne pružné a majú povahu vankúšikov. Tieto vlastnosti im pomáhajú pohodlne sa prispôsobiť jedinečným obrysom ucha každého pacienta a zostať v kontakte s pokožkou, keď pacient vykonáva rôzne fyzické aktivity.
Keď tak pacient urobí, senzory prenesú svoje údaje do slúchadla, ktoré zase bezdrôtovo prenesie údaje do smartfónu alebo notebooku na spracovanie. Kombináciou údajov o mozgovej aktivite a laktáte môžu lekári diagnostikovať rôzne typy záchvatov, monitorovať vynaloženú námahu počas cvičenia alebo monitorovať úroveň stresu, spomedzi iných možností aplikácií tejto technológie.
V doteraz vykonaných testoch sa údaje získané pomocou senzorov zhodovali s údajmi získanými prostredníctvom komerčne dostupných náhlavných súprav EEG (elektroencefalografia) a vzoriek krvi s obsahom laktátu.
„Tento výskum robí dôležité prvé kroky, aby ukázal, že pôsobivé údaje možno merať z ľudského tela jednoducho rozšírením možností slúchadiel, ktoré ľudia už používajú na dennej báze,“ povedal profesor Patrick Mercier z Kalifornskej univerzity v San Diegu. „Keďže pri používaní tejto technológie neexistujú žiadne veľké prekážky, predpokladáme prípadné široké prijatie“.