Experimentálna vakcína môže zabrániť infekciám získaným v nemocnici
- Autor:
- Roman Mališka
- Zverejnené:
- 11. 10. 2023
- Hodnotenie:
- Už ste hlasovali.
Hoci nemocnice sú miesta, kde sa lieči, pacienti tam bohužiaľ môžu chytiť nové infekcie, ktoré sú potenciálne nebezpečné a ťažko liečiteľné. Nová experimentálna vakcína, ktorá by sa podala pri príchode do nemocnice, by mohla pomôcť zabrániť infekciám spôsobeným radom baktérií a húb rezistentných voči liekom aktiváciou inej časti imunitného systému.
S toľkými chorými ľuďmi v blízkom okolí možno nie je prekvapujúce, že infekcie získané v nemocnici sú bežné. Baktérie sú tam pravidelne vystavované antibiotikám, pričom u mnohých sa vyvíja rezistencia, než sa rozšíria na ruky lekára alebo na lekárske vybavenie a dostanú sa k novým pacientom. Tieto infekcie môžu byť dokonca smrteľné, najmä pre pacientov na jednotke intenzívnej starostlivosti alebo pacientov s oslabeným imunitným systémom.
Aby sa predišlo týmto infekciám, vedci z univerzity v Južnej Kalifornii teraz vyvinuli nový typ vakcíny, ktorá by mohla byť podaná pacientom pri príchode do nemocnice, aby sa zabránilo tomu, že počas pobytu dostanú širokú škálu infekcií.
Väčšina vakcín funguje tak, že stimuluje adaptívny imunitný systém, aby produkoval protilátky zamerané na špecifický patogén. No tento nový typ funguje iným spôsobom,. Namiesto toho aktivuje vrodený imunitný systém, aby zvýšil produkciu imunitných buniek nazývaných ako makrofágy. Tie sa nachádzajú vo všetkých tkanivách tela, kde detegujú a ničia cudzích útočníkov, ako sú baktérie a huby. Vďaka tomu je táto vakcína potenciálne širokospektrálna a nie je vyčlenená na jediný cieľ.
„V opačnom prípade by bolo potrebné nasadiť viacero vakcín súčasne, aby chránili pred celou škálou mikróbov odolných voči antibiotikám, ktoré spôsobujú infekcie získané v rámci zdravotnej starostlivosti,“ povedal Brian Luna, autor štúdie.
Vakcína bola testovaná na myšiach v dvoch nezávislých laboratóriách a určite sa výrazne zvýšili hladiny makrofágov v krvnom obehu týchto zvierat. To ich chránilo pred infekciami krvi alebo pľúc z viacerých kmeňov baktérií odolných voči liekom, ako sú MRSA, E. coli, Enterococcus faecalis, Acinetobacter baumannii, Klebsiella pneumoniae a Pseudomonas aeruginosa, ako aj bežné huby Rhizopus delemar a Candida albicans.
Zistilo sa, že jedna dávka začne účinkovať do 24 hodín a vydrží až 28 dní. Potom sa môže podať druhá dávka, aby sa opäť zvýšila účinnosť. Dôležité je, že vakcína sa skladá z troch zložiek. Sú to hydroxid hlinitý, monofosforyllipid A, ktoré sú už schválené americkým úradom FDA na použitie vo vakcínach u ľudí, a plus fragment bežnej kožnej huby.
Tím hovorí, že vakcína by mohla pomôcť predchádzať úmrtiam a chorobám spôsobeným infekciami získanými v nemocnici a spomaliť vývoj rezistencie na antibiotiká, pretože bude potrebných menej týchto liekov. Ďalšími krokmi k tomuto cieľu budú klinické štúdie na ľuďoch, na ktorých výskumníci plánujú ďalej pracovať s pomocou FDA.
Výskum bol nedávno publikovaný v magazíne Science Translational Medicine. Tím popisuje svoju prácu vo videu, ktoré si môžete pozrieť na začiatku článku alebo priamo TU.