Okuliare inšpirované netopiermi pomôžu nevidomým „vidieť“ pomocou zvuku

- Autor:
- Roman Mališka
- Zverejnené:
- 2. 11. 2023
- Hodnotenie:
- Už ste hlasovali.
Inšpirovaní netopiermi pri používaní echolokácie, výskumníci vyvinuli inteligentné okuliare, ktoré transformujú vizuálne informácie na jedinečné zvukové reprezentácie, ktoré zlepšujú schopnosť nevidomých a zrakovo postihnutých ľudí orientovať sa vo svojom okolí. Táto technológia by mohla zmeniť svet pre zrakovo postihnutých.
Asistenčná technológia zahŕňa navrhovanie technológií, ktoré umožnia jednotlivcom so zmyslovým postihnutím prekonávať bariéry v ich každodennom živote. Slepota alebo slabozrakosť ovplyvňuje najmä schopnosť človeka vykonávať činnosti každodenného života a zapájať sa do spoločenských aktivít a interakcií.
Široká oblasť výskumu asistenčných technológií sa zaoberá používaním vizuálnej, hmatovej a sluchovej spätnej väzby ako prostriedku na rozšírenie zmyslov. Teraz výskumníci z Technickej univerzity v Sydney vyvinuli inteligentné okuliare novej generácie, ktoré prekladajú vizuálne informácie do odlišných zvukových reprezentácií, takzvaný „akustický dotyk“, ako prostriedok, ktorý nevidiacim a zrakovo postihnutým pomáha „vidieť“.
„Inteligentné okuliare zvyčajne využívajú počítačové videnie a ďalšie zmyslové informácie na preloženie okolia nositeľa do počítačom syntetizovanej reči,“ povedal Chin-Teng Lin, jeden zo spoluautorov štúdie. „Akustická dotyková technológia však sonifikuje objekty a vytvára jedinečné zvukové reprezentácie, keď vstupujú do zorného poľa zariadenia. Napríklad zvuk šuchotajúceho lístia môže znamenať rastlinu alebo bzučanie môže predstavovať mobilný telefón“.
Inšpirovaní tým, ako netopiere využívajú echolokáciu, kedy vyžarujú zvukovú vlnu, ktorá sa odráža od objektu a vracia ozvenu, ktorá poskytuje informácie o veľkosti a vzdialenosti objektu, sa výskumníci pustili do vývoja svojich inteligentných okuliarov, ktoré nazvali ako Foveated Audio Device (FAD ).
Technológia FAD pozostávala zo sady okuliarov pre rozšírenú realitu a telefónu OPPO Find X3 Pro. Systém Unity Game Engine 2022 spravoval zvukový vstup a výstup sledovania kamery v okuliaroch / hlavy nositeľa. V kombinácii to umožnilo FAD zmeniť objekty na odlišné zvukové reprezentácie, keď vstúpili do zorného poľa zariadenia.
Výskumníci testovali svoje okuliare na 14-tich dospelých účastníkoch, z ktorých siedmi boli nevidiaci alebo zrakovo postihnutí a siedmi boli vidiaci so zaviazanými očami, ktorí pôsobili ako kontrolná skupina. Štúdia pozostávala z tréningovej fázy, úlohy v sede, kde sa systém FAD používal na skenovanie a sonifikáciu predmetov na stole, a úlohy v stoji, ktorá skúmala výkonnosť FAD, keď účastníci kráčali a hľadali predmet v preplnenom prostredí. V štúdii boli použité štyri predmety: miska, kniha, pohár a fľaša.
Vedci zistili, že nositeľné zariadenie výrazne zvýšilo schopnosť nevidiacich a zrakovo postihnutých jedincov rozpoznať predmety a dosiahnuť na ne bez prílišného duševného úsilia.
„Sluchová spätná väzba umožňuje používateľom identifikovať predmety a dosiahnuť na ne s pozoruhodnou presnosťou,“ povedal Howe Yuan Zhu, vedúci a zodpovedajúci autor štúdie. „Naše zistenia naznačujú, že akustický dotyk má potenciál ponúknuť nositeľnú a efektívnu metódu zmyslového vnímania pre komunitu so zrakovým postihnutím“.
S určitými úpravami by sa akustická dotyková technológia mohla stať neoddeliteľnou súčasťou asistenčných technológií, čo nevidomým a zrakovo postihnutým ľuďom umožní prístup k ich prostrediu lepšie ako predtým. Štúdia bola nedávno publikovaná v magazíne PLOS One.