Umelý melanín môže chrániť pokožku pred spálením slnkom a hojí i rany
- Autor:
- Roman Mališka
- Zverejnené:
- 3. 11. 2023
- Hodnotenie:
- Už ste hlasovali.
Výskumníci vytvorili krém obsahujúci syntetickú verziu melanínu, ktorý odstraňuje voľné radikály, a ktorý prirodzene produkujeme, aby sme chránili pokožku pred poškodením slnkom a urýchlili hojenie existujúcich poškodení. Syntetický melanín by sa v budúcnosti mohol pridávať do opaľovacích krémov a zvlhčovačov a mohol by sa použiť aj na liečbu popálenín, pľuzgierov a otvorených vredov.
Naša koža je náš najväčší orgán a ako taká je náchylná na vystavenie škodlivým environmentálnym faktorom, ako je UV žiarenie, toxíny a trauma. Je dobre známe, že poškodenie slnkom môže viesť k starnutiu pokožky a k vzniku rakovine kože.
Hojenie kože je komplexný proces zahŕňajúci viaceré typy buniek, rastové faktory a signálne molekuly. Jedným z hlavných mechanizmov zhoršeného hojenia kože a chronických rán je oxidačný stres. Nadmerná produkcia voľných radikálov, vrátane reaktívnych foriem kyslíka, vedie k molekulárnej dysfunkcii, poškodeniu buniek a patologickému zápalu.
Výskumníci zo Severozápadnej univerzity sa zamerali na tieto škodlivé voľné radikály vyvinutím syntetickej verzie melanínu, prirodzeného antioxidantu a účinného zachytávača radikálov, aby ich absorboval, chránil pokožku pred poškodením slnkom a urýchľoval hojenie.
Melanín zabezpečuje pigmentáciu našej pokožky, očí a vlasov. Chráni bunky pred poškodením slnkom, čo je zrejmé z opálenia, ku ktorému dochádza v reakcii na vystavenie slnečnému žiareniu v dôsledku zvýšenej produkcie melanínu. Vedci, ktorí si boli vedomí toho, že melanín je tiež prirodzeným lapačom voľných radikálov, vyvinuli biomimetické syntetické častice melanínu v nanorozmeroch a vytvorili ich tak, aby mali väčšiu schopnosť zachytávať voľné radikály.
„Syntetický melanín je schopný zachytávať viac radikálov na gram v porovnaní s ľudským melanínom,“ povedal Nathan Gianneschi, zodpovedajúci autor štúdie. „Je to ako super melanín. Je biokompatibilný, odbúrateľný, netoxický a číry, keď sa natrie na pokožku. V našich štúdiách pôsobí ako účinná špongia, odstraňuje škodlivé faktory a chráni pokožku“.
Vedci, ktorí študovali melanín už takmer 10 rokov, prvýkrát testovali svoj syntetický melanín ako opaľovací krém, aby zabránili poraneniu kože spôsobenému UV žiarením.
„Chránilo to pokožku a kožné bunky pred poškodením,“ povedal Gianneschi. „Ďalej nás zaujímalo, či by sa syntetický melanín, ktorý funguje predovšetkým na pohlcovanie radikálov, mohol aplikovať lokálne po poranení kože a mal by hojivý účinok na pokožku. Ukázalo sa, že to funguje presne takto“.
Vedci použili chemikáliu na vytvorenie pľuzgierovej reakcie na vzorku ľudského kožného tkaniva v laboratóriu. Pľuzgiere spôsobili oddelenie horných vrstiev kože.
„Bolo to veľmi zapálené, ako reakcia na jedovatý brečtan,“ povedal Kurt Lu, spoluzodpovedný autor štúdie.
Výskumníci aplikovali svoj melanínový krém na vzorku pokožky a všimli si, že v priebehu niekoľkých dní krém uľahčil imunitnú odpoveď tým, že najskôr pomohol regenerovať vlastné enzýmy zachytávajúce radikály v pokožke a potom zastavil produkciu zápalových proteínov.
Tím zistil, že aplikácia krému spôsobila nahromadenie protizápalových imunitných buniek v koži, čo spustilo kaskádu reakcií, ktoré výrazne zvýšili rýchlosť hojenia, vrátane zachovania zdravých vrstiev kože pod chemickým popálením. Pľuzgiere pretrvávali v kontrolných vzorkách, ktoré nemali aplikovaný melanínový krém.
Vedci tvrdia, že krém poskytuje dve úrovne ochrany: lokálnu, na opravu pokožky na povrchu, a systémovú, prostredníctvom aktivácie imunitného systému, ktorý napomáha tejto oprave.
„Ošetrenie má vplyv na nastavenie pokožky na cyklus hojenia a opravy, riadený imunitným systémom,“ povedal Lu.
Vedci tiež poznamenali, že melanín absorbuje aj ťažké kovy a iné toxíny.
„Vytvorili sme ho tak, aby optimalizoval absorpciu týchto toxických molekúl s našou syntetickou verziou,“ povedal Gianneschi.
Tím tvrdí, že syntetický melanín by sa mohol pridať do opaľovacích krémov na zvýšenie úrovne ochrany pred UV žiarením a ako zosilňovač v zvlhčovačoch na podporu opravy pokožky. A potenciálne by sa mohol použiť na popáleniny, pľuzgiere a otvorené rany.
„Mohli by ste si ho aplikovať predtým, ako vyjdete na slnko a potom, čo ste boli na slnku,“ povedal Lu. „V oboch prípadoch sme preukázali zníženie poškodenia kože a zápalu. Chránite pokožku a zároveň ju opravujete. Ide o nepretržitú opravu“.
Štúdia bola nedávno publikovaná v magzíne NPJ Regenerative Medicine. Video, ktoré si môžete pozrieť na začiatku článku alebo priamo TU, ukazuje, ako funguje krém so syntetickým melanínom.