Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Implantovateľný kompozit určený na vyplnenie a hojenie zlomených kostí

Implantovateľný kompozit určený na vyplnenie a hojenie zlomených kostí
Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
16. 11. 2023
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Pri liečbe vážne zlomených kostí chcú lekári, aby čo najrýchlejšie dorástlo nové kostné tkanivo a tiež chcú zabrániť infekcii miesta rany. Vedci teraz vyvinuli implantovateľný kompozitný materiál, ktorý údajne dobre funguje v oboch smeroch.

Kompozit bol vytvorený prostredníctvom spoločného výskumného projektu SCABAEGO (Scaffold Bioactive Glass-Enhanced Osteogenesis) financovaného nemeckou vládou. Medzi partnerské skupiny patrí Oddelenie úrazovej a rekonštrukčnej chirurgie Univerzitnej nemocnice v Heidelbergu, spoločnosť lekárskeho inžinierstva BellaSeno, spolu s Fraunhoferovým inštitútom pre výrobné technológie a pokročilé materiály.

Myšlienka je taká, že keď dôjde k potenciálne problematickej zlomenine kosti, zdravotnícky personál začne CT skenovaním miesta zlomeniny. Na základe tohto skenovania sa z nového kompozitu 3D vytlačí na mieru prispôsobené trojrozmerné lešenie. Táto štruktúra sa potom chirurgicky aplikuje na miesto zlomeniny, takže vyplní oblasť, kde chýba kostné tkanivo. Nakoniec sa lešenie naplní kostnou dreňou odobratou z pacientovho bedra alebo inej veľkej kosti.

Tento 3D model ukazuje, ako možno materiál použiť na dočasné nahradenie chýbajúcej kosti v mieste zlomeniny.

Samotný kompozit je kombináciou bioaktívneho skla a biodegradovateľného polyméru známeho ako polykaprolaktón, z ktorých ten druhý zvyšuje štrukturálnu pevnosť lešenia. Podľa Fraunhoferovho inštitútu bioaktívne sklo zvyšuje pH v mieste zlomu na alkalickú úroveň, čo môže inhibovať rast baktérií. Navyše, keď sa sklo dostane do kontaktu s telesnými tekutinami, premení sa na chemickú zlúčeninu nazývanú ako hydroxylapatit, ktorá je veľmi podobná kosti.

„Po šiestich až siedmich rokoch bude lešenie plne biologicky degradované a premenené na kosť,“ hovorí Dr. Tobias Großner, úrazový chirurg a vedúci experimentálnej úrazovej chirurgie Univerzitnej nemocnice v Heidelbergu.

Vedci už začali technológiu testovať v predklinických testoch. Vylaďujú tiež zloženie kompozitu, aby maximalizovali obsah bioaktívneho skla a zároveň ho udržali dostatočne pevné.

Lešenie je 3D vytlačené partnerom projektu BellaSeno.